MEB, 2023 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nu Yayımladı

MEB, 2023 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nu Yayımladı

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), ‘2023 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nu yayımladı. Öğrenciler; ‘merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar’, ‘yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar’ ve ‘pansiyonlu okullar’ olmak üzere 3 kümede tercih yapılabilecek. Yerleştirme sonuçları 24 Temmuz’da açıklanacak.

MEB tarafından yayımlanan kılavuza nazaran; LGS kapsamındaki ortaöğretim kurumları tercihleri 3-19 Temmuz’da yapılacak. Merkezi yerleştirme; merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, toplumsal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına, merkezi sınav puanı üstünlüğüne nazaran tercihler doğrultusunda yapılacak. Öğrenciler, imtihanla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecek. Merkezi sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne nazaran tercihler doğrultusunda yerleştirme yapılacak. Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde sırasıyla okul muvaffakiyet puanı üstünlüğüne, sırasıyla 8, 7 ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu muvaffakiyet puanı üstünlüğüne, 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine nazaran yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak.

Yerel yerleştirme süreçleri; il, ilçe milli eğitim müdürlüklerince türü, kontenjanı ve pozisyonuna nazaran oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara sırasıyla öğrencilerin ikamet adresleri, okul muvaffakiyet puanı üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine nazaran yapılacak. Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu muvaffakiyet puanı üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılacak.Sınava giren ve merkezi sınav puanına sahip olan öğrenciler dahil tüm öğrencilerin, mahallî yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmaları gerekiyor. Lokal yerleştirme ekranından tercih yapılmaması durumunda öğrencilere merkezi sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak. Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek imtihanı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt sürecini tamamlamış öğrenciler tercihte bulunamayacak.Tercih devirlerinde lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleştirme tercihi yapmış lakin rastgele bir okula yerleşemeyen öğrenciler, bulundukları İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Kurullarına başvurmaları halinde lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullarda kontenjan olup olmama durumuna bakılmaksızın okul ve şube istikrarı gözetilerek yerleştirme süreçleri tamamlanacak. Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar, 24 Temmuz tarihinde ‘meb.gov.tr’ adresinde ilan edilecek.

Türkiye genelinde 2 bin 492 liseye merkezi sınav puanına nazaran öğrenci yerleştirilecek. Bu kapsamda, imtihanla öğrenci alan okullara toplam 206 bin 414 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 71 bin 22, fen liselerine 40 bin 470, toplumsal bilimler liselerine 10 bin 740, Anadolu imam hatip liselerine 42 bin 356, mesleksel ve teknik Anadolu liselerine 41 bin 826 kontenjan ayrıldı.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Eğitim