Tüketicilere Kurban Bayramı tatili uyarısı

Tüketicilere Kurban Bayramı tatili uyarısı

p>Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Lider Vekili ve Tüketici Müracaat Merkezi (TBM) Lideri Avukat İbrahim Güllü, Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması münasebetiyle son günü idari müsaade günlerine denk gelen tüzel sonuç doğurabilecek süreçlerle ilgili tüm tüketicilere ikazlarda bulundu.

Güllü yaptığı açıklamada; Kurban Bayramında Arife günü ile birlikte 4,5  gün olan bayram tatilinin, bayramdan evvelki hafta sonu ile birleştirilerek 9 güne çıkarıldığına işaret etti. Bakanlar Konseyinin resmi tatil olmayan günleri de ‘idari izin’ olarak ilan ettiğini, 26 Haziran Pazartesi başlayarak 2 Temmuz Pazar akşamına kadar uzatıldığını, böylelikle bayram tatilinin 9 güne çıktığını aktararak, “Resmi tatil günleri, Ulusal Bayram ve Genel Tatil Hakkında Kanun ve ayrıyeten Devlet Memurları Kanunu ile düzenlenmiştir. İdari tatil günleri bu Kanun kararlarına nazaran resmi tatil değildir. Bir diğer söz ile bu çeşit günler mühletleri etkilemez ve uzatmaz.  İdari müsaade günlerinde yargı kararını temyiz, icraya itiraz, resmi dairelere yapılması gereken ödemeler, fatura, kredi kartı, tüketici kredisi taksiti ve senetli borçlara ve özel kontratlardaki müddetler üzere mühletler tatil sonrasına uzamamaktadır. Son günü idari müsaade gününe denk gelen türel sonuç doğurabilecek süreçler konusunda kesinlikle dikkatli olunmalıdır. Zira o günler türel manada mesai günüdür ve hak kaybına yol açabilir. Bayram tatili müddetinin 9 gün olarak belirlenmesi tüketicileri yanıltmamalı, müddetleri kaçırmamaları gerekir” tabirlerini kullandı.

Güllü açıklamasında, “İdari müsaade yahut öteki bir ismiyle idari tatilden 657 sayılı kanun kapsamında yer alan devlet memurları yararlanabilmektedir. İdari müsaade günleri Resmi Tatil mahiyetinde olmayıp idari tatil günlerinde kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetlerin aksatılmaması ismine minimum sayıda işçi hizmete devam etmektedir. Hasebiyle idari müsaade özel kesim çalışanlarını kapsamayacaktır” formunda konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / İktisat