Yurt dışındaki seçmenler İstanbul Havalimanı'nda oy kullanmaya başladı

Yurt dışındaki seçmenler İstanbul Havalimanı’nda oy kullanmaya başladı

28 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi çerçevesinde yurt dışındaki seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların oy kullanabilmeleri için İstanbul Havalimanı‘nda oy verme süreci bu sabah saat 08.00 itibariyle başladı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci cinse kalmasının akabinde İstanbul Havalimanı ve gümrük kapılarında oy kullanma süreçleri, Yüksek Seçim Şurası’nın (YSK) kararı gereği bu sabah saat 08.00’de başladı. Oy verme süreci 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar devam edecek. 28 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi çerçevesinde yurt dışındaki seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların oy kullanabilmeleri için İstanbul Havalimanı’nda dış çizgiler terminalinde bulunan gelen ve giden yolcu katlarına toplam 12 sandık kuruldu. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar bu sandıklarda oy kullanabilecek.

Öte yandan, gümrük kapıları ve havalimanlarında ise oy verme süreci 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar devam edecek.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlardan biri olan ve Almanya’dan gelip havalimanında oyunu kullanan Mahmut Uzunoğlan, “Vatanımıza milletimize güzel olsun. Hangisi iyisi ise o kazansın” dedi.

Almanya’da yaşayan Tayyip Hüseyin Ötkür, “Çok hoş bir his oyumuzu verdik birkaç gün İstanbul’a gezmeye gelmiştim. Almanya’ya dönüyorum oyumuzu verdik Allah’a şükür” biçiminde konuştu.

Fransa’da yaşayan ve İstanbul’a tatil için gelip burada oy kullanan Sema Çelik, “İlk oyumu Fransa da kullanmıştım, tatil için gelmiştim İstanbul’a ikinci oyumu burada kullandım biraz gerilimli ve heyecanlıyım” dedi. – İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset