Yunus Emre Enstitüsü, 64 ülkede 85 kültür merkeziyle Türkçe öğretiyor

Yunus Emre Enstitüsü, 64 ülkede 85 kültür merkeziyle Türkçe öğretiyor

YUNUS Emre Enstitüsü (YEE) Başkanı Şeref Ateş, 64 ülkede 85 kültür merkezlerinin olduğunu söyleyerek, “Şu ana kadar Türkçe öğrettiğimiz farklı mecralarda ya da Türkçe ile tanışan 5 milyon insan var. Yunus Emre Enstitüsü kurulduğundan bugüne dünya çapında 15 milyon beşere Türkçe’yi tanıttı. 2023 yılındaki gayemiz de 1 milyon beşere Türkçe öğretmek” dedi.

YEE Lideri Onur Ateş, 2023 yılı gayeleri doğrultusunda DHA’ya açıklamalarda bulundu. Lider Ateş, Yunus Emre Enstitüsü’nün bugüne kadar süratli geliştiğini ve gelişmeye de devam edeceğini söyledi. Ateş, “Şu anda 64 ülkede 85 kültür merkezimiz var. Türkiye‘yi tanımak isteyen, Türkiye‘yi daha duygusal, kültürel ve niyet olarak tanımak isteyen çok sayıda insan ve ülke var. Bağlantı çağında yaşıyoruz ve ülkeler birbirleri ile dijital mecralarda bağlantıya geçiyorlar. O açıdan da bakıldığında Türk insanını tanımak isteyen çok sayıda Avrupalı, Uzak Doğulu, Amerikalı insan var. Biz Yunus Emre Enstitüleri vasıtasıyla bu duygusal birlikteliği sağlamaya çalışıyoruz. Açtığımız bütün merkezlerde birinci olarak Türkçe’yi tanıtıyoruz ve sevdiriyoruz. Deneme kursları açıyoruz. Türkiye‘ye tatile gitmek isteyenlere fiyatsız tatil Türkçe’si üzere farklı opsiyonlarımız var. Uzaktan Türkçe öğrenebilecekleri fakat bir hoca eşliğinde, dijital ortamda, 20 kişilik sınıflarda fiyatsız bir biçimde Türkçe öğrenebilecekleri platformları var. Web sitemiz üzerinden de Türkçe öğretimi gerçekleşmektedir. Bu bütün dünyaya ulaşıyor. Ama yalnızca Türkçe ile değil birçok yerde gastronomi, el sanatları faaliyetlerimiz var” diye konuştu.

‘YEE 15 MİLYON BEŞERE TÜRKÇEYİ TANITTI’

Yunus Emre Enstitüsü olarak dijital mecrada ve matematiksel olarak ağır bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyleyen Ateş, şunları kaydetti:

“Bu kadar yaygın bir teşkilatı yalnızca insan gücüyle takip etmek kolay değil. Münasebetiyle biz az sayıda işçi ile bilişim altyapısıyla çok daha fazla beşere erişebiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de bizim ‘ Türkiye Akademik ve Bilimsel İş birliği’ projesi ki, bu bilhassa bütün dünyadaki gençlere ulaşıyor. Türkiye‘nin bilimsel çalışmalarını ki son periyotta başta TEKNOFEST olmak üzere Türkiye birçok atılımlar yapıyor. Biz bunları da yurtdışında tanıtıyoruz. Bunlarla ulaştığımız bir kitle var. Bizim 84 merkezde faaliyet yaptığımız beşerlerle birebir irtibatımız var. Ayrıyeten Türkçe öğrettiğimiz şahıslar de var. Şu ana kadar Türkçe öğrettiğimiz farklı mecralarda ya da Türkçe ile tanışan 5 milyon insan var. Yunus Emre Enstitüsü kurulduğundan bugüne dünya çapında 15 milyon beşere Türkçe’yi tanıttı. 2023 yılındaki gayemiz de 1 milyon beşere Türkçe öğretmek. Vakfın kurulduğundan beri ulaştığımız kitlenin aynısına bu yıl içinde ulaşmakta gayelerimiz ortasında. Mecralarımız, dijital ortamlarımız arttı. Bilhassa Türk dizi ve sinemaları ile birlikte bütün dünyaya ulaştırmak. Türk dizi ve sinemaları öncü bir rol oynamakta ve dünyanın her tarafında izleniyor. Biz bunları da çalışmalarımıza katarak 2023 yılında 15 milyon beşere rahatlıkla ulaşabileceğimizi düşünüyorum.”

‘TÜRKİYE BÜTÜN DÜNYAYA KENDİSİNİ TANITMALI’

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin son 10 yılda dünya çapında büyükelçilikler sayısı bakımından 5’inci sıraya yükseldiğini hatırlatan Ateş, “Bu çok kıymetli zira Türkiye bütün dünyaya kendisini açmalı ve alternatifleri olmalı. Bu siyaset doğrultusunda Yunus Emre Enstitüsü, Türk İş birliği ve Uyum Başkanlığı (TİKA), Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Türkiye Maarif Vakfı’nın sivil bir formda halka ulaşmak için çalışırlar. Her birinin farklı vazifeleri vardır. Bu vazifeler doğrultusunda dünyayı adeta kaplamış bulunmaktayız. Afrika’nın çok ücra bir köşesinde TİKA ofisi ya da Uzakdoğu’nun bir yerinde Yunus Emre Enstitüsü yahut Amerika’da bir yerde Maarif Okulu görebilirsiniz. Bunların tamamı o misyonlarını nasıl yapıyorlarsa Türk kültürüne hizmet ediyorlar demektir. Türkiye’nin alternatifleri arttıkça da Türkiye’de yaşayan gençlerin daha fazla üretmesine, çalışmasına ve irtibat kurmasına vesile oluyor” dedi.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat