Twitter'dan seçimler öncesi Türkiye için kısıtlama kararı! Musk topu hükümete attı

Twitter’dan seçimler öncesi Türkiye için kısıtlama kararı! Musk topu hükümete attı

Sosyal medya platformu Twitter, Türkiye’deki seçimler öncesi tartışmalı bir karara imza attı. Twitter, Türkiye’deki kimi içeriklerin erişime engellendiğini duyurdu. Erişime engellenen içeriklerin neler olduğuna dair bilgi verilmedi.

İÇERİKLERE ERİŞİM ENGELİ

Twitter Küresel Government Affairs ( Twitter‘ın Global Hükümet İşleri) hesabından yapılan açıklamada toplumsal medya uygulamasının, Türkiye’de kimi içeriklere mahkeme kararı uyarınca ve platformun Türkiye’de faaliyetlerine devam edebilmesi maksadıyla erişiminin engellendiğini belirtti.

“MAHKEME KARARLARINI UYGULADIK”

Sayfadan Türkçe ve İngilizce olarak yapılan açıklamada, ” Twitter‘a iletilen erişim engellenmesine yönelik mahkeme kararları uyarınca ve Twitter’ın Türkiye’de kullanıma açık kalmasını sağlamak maksadıyla, Türkiye’de birtakım içeriklerin erişimine engelleme getirdik. Politikalarımız çerçevesinde ilgili hesap sahiplerini bu süreçler hakkında bilgilendirdik. Engellenen içerikler dünyanın geri kalanında erişilir olmaya devam edecektir.” denildi.

“TÜRK HÜKÜMETİ MUHALİFLERİN SANSÜRLENMESİNİ İSTEDİ”

Gazeteci Matthew Yglesias, Twitter’ın kelam konusu kararına reaksiyon gösterdi. Elon Musk‘ı etiketleyen Yglesias, “Türk hükümeti seçimlerden çabucak evvel Twitter’dan muhaliflerini sansürlemesini istedi ve Elon Musk buna uydu.” tabirlerini kullandı. Elon Musk’ın Yglesias’a cevabı sert oldu. Musk, “Senin beynin yerinde mi Yglesias? Twitter’ın tümüyle kapatılması ya da kimi tweetlere erişimin sonlandırılması seçeneklerinden hangisini istiyorsunuz?” dedi.

“TÜRK HÜKÜMETİNİN TALEBİNİ YAYINLAYABİLİRİZ”

Başka bir gazeteci de ‘şeffaflık’ vurgusu yaptı. Elon Musk”Türk hükümetinin bize gönderdiği talebi yayınlayabiliriz, yapacağız” sözlerini kullandı.