Sahaflar Çarşısı’nın duayen ismi İbrahim Manav son seyahatine uğurlandı

UZUN müddettir tedavi gören ve dün gece hayatını kaybeden sahafların duayen ismi İbrahim Manav son yolcuğuna uğurlandı. Manav, Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının akabinde, Edirnekapı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Rahatsızlığı nedeniyle 2 yıldır tedavi gören İbrahim Manav, dün gece yapılan tüm müdahalelere karşın hayatını kaybetti. Manav’ın cenazesi, bugün ikindi vaktinde Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının akabinde Edirnekapı Mezarlığı’nda toprağa verildi. 84 yaşında hayatını kaybeden Manav’ın cenazesine İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Gazeteci Murat Bardakçı ve Prof. Dr. Erhan Afyoncu’nun da ortalarında bulunduğu ünlü isimler ve yakınları katıldı.

“SAHAFLAR ÇARŞISININ DUAYENİYDİ”

İbrahim Manav’ın kardeşi Ahmet Manav çok üzgün olduğunu belirterek, “Ağabeyimizi kaybettik. İbrahim Manav ağabeyimiz, babamız, ustamız, her şeyimiz. Evet Sahaflar Çarşısı’nın duayeniydi. Son yaşayanlardan. Ondan sonra da var olağan lakin yaşayan en büyük ağabeyimiz, babamız, her şeyimiz. Benim ağabeyim oluyor lakin yani ağabeyilikle hudutlu kalmıyor, her şeyim, 84 yaşında. 2016’da bir hasta oldu, ondan sonra bir türlü ayağa kalkamadı. Çok üzgünüm yani şu anda” dedi.

“ARTIK KENDİMİ YALNIZ HİSSEDİYORUM”

Beyazıt Sahaflar Çarşısı Dernek Lideri Adil Sarmusak ise, “Çok çok üzgünüm. Kıymetli bir isim kaybetmedik. Kültür hayatımız çok kıymetli bir kişiyi kaybetti. İbrahim Beyefendi kardeşimiz, ben sahaflara geldiğim yıllar evvel bir kitap almaya gelmiştim. Sonra bana bir dükkan verdiler oradan. ‘Yahu sen hocasın, sana bir dükkan verelim’ dediler. Sahaflar çarşısına geldim. Çok güzel dostluklarımız, arkadaşlarımız oldu. Onun deneyimlerinden ben çok istifade ettim. Bilhassa eski tarihi kitaplar, antika kitaplar, ilmi kitaplar üzerinde çok geniş deneyimi olan bence en geniş deneyimi olan İbrahim Bey’di. Allah rahmet eylesin. Sonra bir vakit sonra derneği bana bıraktı. 30- 40 sene önce. ve biz kültür konusunda, kitap konusunda yani eski kültürümüz, eski adamlar konusunda falan zira o bizden çok erken geldi. Genç yaşlarda zannediyorum 11-12 yaşlarında gelmiş çarşıya. Eski sahaflardan görmüş, eski üstatlardan el almış, çok kıymetli bir insandı. ve biz de ondan çok istifade ettik” formunda konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat