Muratpaşa Belediye Lideri Ümit Uysal, Madımak Katliamı'nın 30. yıl anma aktifliklerine katıldı

Muratpaşa Belediye Lideri Ümit Uysal, Madımak Katliamı’nın 30. yıl anma aktifliklerine katıldı

Muratpaşa Belediye Lideri Ümit Uysal, Sivas’ta, Madımak Katliamı’nın 30’uncu yıl anma aktifliklerine katıldı. Lider Uysal, “Yeni nesillerimiz hürmete, sevgiye, müsamahaya dayalı öbür bir hayat kuracaklar. Yaşasın Türkiye’mizin aydınlık geleceği” dedi.

Başkan Uysal, 2 Temmuz 1993’te, Pir Sultan Abdal Kültür Aktiflikleri için Sivas’a gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu aralarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin’in de bulunduğu 35 kişinin öldüğü olayların 30’uncu yıl anma aktiflerine katıldı.

Anma etkinliklerinden bir gün evvel kente gelen Lider Uysal, olayların başladığı Sivas Atatürk Kültür Merkezi’nden Sivas Vilayet Özel Yönetimi Bilim ve Kültür Merkezi haline getirilen eski Madımak Otel’e, Sivas Valilik meydanına, tahrip edilen Atatürk Anıtı’na  o acın günün yaşandığı yerlerde dolaştı. Lider Uysal, CHP Sivas Vilayet Lideri Haydar Öztürk’le Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Sivas Şube Lideri Gülümser Yılmaz’ı da ziyaret etti.

Başkan Uysal, sabah saatlerinde ise eski Madımak Otel’de sona eren anma yürüyüşüne katıldı. Yürüşün akabinde Uysal, CHP Küme Lideri Özgür Özel, Sivas Davası avukatlarından Şenel Sarıhan’ın da konuk olduğu Halk Tv’nin Serhan Asker ile Görkemli Hatırılar programına katıldı. Lider Uysal, 2 Temmuz 1993’te Türkiye Cumhuriyeti’nin amaç alındığı söyledi. Atılan sloganların, Atatürk anıtının maksat alınmasının bu gerçeği gösterdiğini belirten Lider Uysal, “Türkiye’mizin uygarlık ve demokrasi ve ortak ömür kültürünü geliştirme arayışına vurulan bir darbedir. Türkiye’mizin aydınlık arayışına büyük bir darbedir. Açık bir formda Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik saldırıdır” diye konuştu.

Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Sivas’ta, gazetelerden, kitaplardan okuduğum o acı günü, yaşanan yerleri bir bir dolaşarak ve içimiz yanarak tekrar yaşadık. Anma aktifliğine katıldık. Karşılıklı sevgi ve hürmet içinde birlikte yaşamayı öğreneceğiz. Bir daha bu türlü acımasız hareketlerle anılmayacak şehirimiz. Yeni nesillerimiz hürmete, sevgiye, müsamahaya dayalı öteki bir hayat kuracaklar. Yaşasın Türkiye’mizin aydınlık geleceği.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat