Kuzey Ege'nin turizm cenneti Bozcaada, Kurban Bayramı'nda dolup taştı

Kuzey Ege’nin turizm cenneti Bozcaada, Kurban Bayramı’nda dolup taştı

Kuzey Ege‘nin turizm cenneti Bozcaada, Kurban Bayramı‘nda dolup taştı

Kuzey Ege‘nin turizm cenneti Bozcaada, bayramda yüzde 100 doluluk oranına ulaştı

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Kuzey Ege Denizi’ndeki turizm cenneti Bozcaada ilçesi, 9 günlük Kurban Bayramı yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı. Adanın doğal hoşlukları ve tarihi dokusu, tatilcilerin ilgisini çekerek konaklama tesislerinin tam kapasiteyle çalışmasını sağladı. 4 bin 500 resmi yatak kapasitesine sahip olan Bozcaada, gayrı resmi konaklama tesisleriyle birlikte günlük 10-15 bin tatilciyi ağırladı. Konaklama tesislerindeki yüzde 100 doluluk oranı, adadaki işletmecileri ve esnaflarında yüzünü güldürdü.

Havasıyla küçük bir kasabayı yansıtan, dar sokaklarında farklı mimarideki eski Rum meskenleri, deniz eserleri restoranları, Türkiye’nin en uygun korunmuş tarihi kalesi, bakir koyları, pak ve buz üzere denizi yanında, bir de İstanbul’a olan yakınlığı nedeniyle pek çok kişinin tercih nedeni olan turizm cenneti Bozcaada, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin gözdesi oldu. Kurban Bayramı’nda başta İstanbullular olmak üzere etraf vilayetlerden gelen tatilciler, Kuzey Ege’nin incisi Bozcaada’ya akın etti. Adanın doğal hoşlukları ve tarihi dokusu, tatilcilerin ilgisini çekerek konaklama tesislerinin tam kapasiteyle çalışmasını sağladı. 4 bin 500 resmi yatak kapasitesine sahip olan Bozcaada, gayrı resmi konaklama tesisleriyle birlikte günlük 10-15 bin tatilciyi ağırladı. Bozcaada’daki konaklama tesislerindeki yüzde 100 doluluk oranı adadaki işletmecileri ve esnaflarında yüzünü güldürdü. Tatilciler, sıcak yaz günlerinde serinlemek için adanın koylarında ve plajlarında denize girme fırsatı buldu. Adayı süsleyen hoş sokaklarda dolaşan tatilciler, adanın tarihi ve doğal hoşluklarını keşfetmek için fotoğraf çekti. Akşamları ise Polente Burnu’nda gün batımını izlemek için buluşan tatilciler, romantik ve huzurlu anlar yaşadı. Bozcaada’nın meşhur restoranlarında ise tatilciler, adanın yöresel lezzetlerini deneyerek keyifli anlar geçirdi. Eşsiz lezzetlerin tadına bakmak için restoranlara akın eden tatilciler, adanın gastronomik zenginliklerini keşfetti. Birtakım tatilcilerin gelişi hoş araç park etmesi nedeniyle sokaklarda aksayan trafiğe, trafik grupları müdahale etti. Geyikli-Bozcaada çizgisinde deniz ulaşımını sağlayan Gestaş, ağır talebi karşılamak için karşılıklı olarak günde 36 sefere kadar çıktı. Tatilciler, adaya rahatlıkla ulaşım sağlayarak keyifli bir tatil geçirdi. Ağır talep sayesinde ekonomik manada da hareketlilik yaşandı ve adanın turizm dalı canlandı. Bozcaada, 9 günlük Kurban Bayramı tatili müddetince ziyaretçi akınına uğrayarak tatilcilerin unutulmaz anılar biriktirmesine ve adanın hoşluklarını keşfetmesine imkan sağladı.

Bozcaada’nın 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edildiğini belirten Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği Lideri Erkan Yavuz, “Şuanda bayram periyodunda yüzde 100’e yakın doluluk oranıyla devam etmekte. Keyifli ve hoş bir tatil periyodu geçiriyoruz” dedi.

Adada kafe ve pastane işletmecisi Cemil Günday ise, Bozcaada’dan Kurban Bayramı’nda yüzde 100 doluluk oranına ulaştığını söz ederek, şunları söyledi:

“Kurban Bayramı öncesinde başlayan adamızdaki hareketlilik, bayramla birlikte en üst düzeye ulaştı. Bizde hem kendi işletmemiz, hem de öteki işletmeler olarak bu yoğunluğa karşı hazırlığımız yaptı. Gelen konuklarımız oldu. Gelmeye devam edenler de var, geçmiş yıllardaki üzere en uygun hizmeti vermeye çalışıyoruz. Herkese yeterli bayramlar dilerim.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mustafa Suiçmez – Turizm