Uzmanı uyardı: Kalp hastaları kurban etini az tuzlu ve yağsız tüketmeli

Uzmanı uyardı: Kalp hastaları kurban etini az tuzlu ve yağsız tüketmeli

p> Kurban Bayramı‘nda kalp ve hipertansiyon hastalarının et tüketimine dikkat etmesi gerektiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Turhan, “Bayram sürecinde hipertansiyon ve kalp hastaları her öğün kırmızı et tüketmemeye, olağan yeme nizamlarını bozmamaya ihtimam göstermelidir. Kırmızı et ölçüsü haftada 2 öğün olarak tüketilmeli, az tuzlu ve yağsız olmasına dikkat edilmelidir” dedi.

İSÜ Liv Hospital Bahçeşehir Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Turhan, kalp ve tansiyon hastalarının Kurban Bayramı‘nda beslenirken nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda açıklamalarda bulundu.

Bayram boyunca sağlıklı beslenmenin göz arkası edilmemesi gerektiğini lisana getiren Prof. Dr. Turhan, ” Kurban Bayramı‘nın toplumumuzda klâsik olarak yaşanma formunu düşündüğümüzde yalnızca bir dini misyonu yerine getirmekten fazla ziyaretlerin ve bir ortada ağır paylaşımların yaşandığı, bunun yanında beslenme alışkanlıklarının da kısa periyodikte olsa önemli olarak değiştiği görülmektedir. Bu nedenle kalp ve tansiyon hastalarına bu sürece yönelik kimi tekliflerde bulunmak, bildiğimiz lakin unuttuğumuz sağlıklı beslenmenin gereklerini ve ehemmiyetini hatırlatmak gerekiyor” diye konuştu.

HAŞLANMIŞ ET TÜKETİLEBİLİR

Kalp hastalarının kurban eti tüketirken nelere dikkat etmeleri gerektiğinden bahseden Prof. Dr. Turhan şu bilgileri paylaştı:

“Kalp hastaları genel yaşantılarında olduğu üzere Kurban Bayramı sürecinde de kurban eti tüketebilirler. Burada değerli olan husus kurban etinin ne sıklıkta, hangi ölçüde ve ne içerikte tüketebileceğidir. Kalp hastalarının beslenmesinde genel olarak kırmızı et tüketiminde bir kısıtlama vardır. Bu kısıtlama kırmızı et tüketiminin haftada iki öğünü aşmaması biçimindedir. Kurban etini de kırmızı et kapsamında değerlendirirsek, bayram sürecinde ve takip eden günlerde haftada iki öğünü geçmeyecek halde yenilebilir. Kurban etini tüketirken de bilhassa yağlı ve sakatat diye isimlendirdiğimiz kısımların kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekir. Etin yağda pişirilmesinden fazla haşlama halinde hazırlanması kalp hastaları için daha uygun bir sistemdir. Etin yanında karbonhidrattan varlıklı etmek, pilav ya da patates üzere besinler yerine salata tüketilmesi sindiriminin daha kolay ve kalorisinin daha düşük olması nedeniyle tercih edilmelidir.”

FAZLA ET TÜKETİMİ SİNDİRİM MESELELERİNE YOL AÇABİLİR

Aşırı et tüketiminin ziyanlarını anlatan Prof. Dr. Turhan, “Kurban Bayramı’nda fazla et tüketimi, hayvansal besinlerden gelen doymuş yağdan ötürü kolesterol seviyelerini artırmaktadır. Ayrıyeten çok fazla kurban eti tüketmek sindirim sıkıntılarına da yol açabilmektedir. Bu sebeple tüketilecekse şayet yağda kızartma ve işlenmiş et biçiminde olması yerine haşlama yahut ızgara halinde tüketilmelidir” halinde konuştu.

SAĞLIK AÇISINDAN HER ÖĞÜNDE ET TÜKETİLMEMELİ

Hipertansiyon hastalarının da beslenmelerine ihtimam göstermesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Turhan, “Hipertansiyon hastalarının bir öğünde fazla yemeleri, sindirimi güç besinleri tüketmeleri ve tuzlu yemekleri tercih etmeleri tansiyonlarını olumsuz etkilemektedir. Kullanmakta oldukları tansiyon düşürücü tedavileri yetersiz gelmekte, tansiyon kıymetlerinde meydana gelen yükselme ve düzensizlik tedavinin tekrar düzenlenmesiyle de çabucak denetim altına alınamamaktadır. Bayram sürecinde hipertansiyon ve kalp hastaları her öğün kırmızı et tüketmemeye, olağan yeme tertiplerini bozmamaya ihtimam göstermelidir. Kırmızı et ölçüsü haftada 2 öğün olarak tüketilmeli, az tuzlu ve yağsız olmasına dikkat edilmelidir. Kurban etinin yanında salata ve öbür öğünlerde de sindirimi kolay besinler tüketilmelidir” sözlerini kullandı.

ETİN YANINDA SALATA TÜKETİLMELİ

Kalp ve hipertansiyon hastalarının sağlıklı bir bayram geçirmelerinin mümkün olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Turhan, “Özellikle kalp ve hipertansiyon hastaları sıhhat tarafından sıkıntısız bir Kurban Bayramı geçirmek için olağan günlük yaşantılarını ve beslenmelerini fazla değiştirmemeleri gerekir. Bunu söylerken bu hastaların kurban etini hiç tüketmeyecekleri ya da bayramla ilgili hoşluklardan uzak duracakları manasına gelmemektedir. Kurban etini uygun ölçüde, uykun şartlarda hazırlanmış, yağsız ve az tuzlu formda tüketebilirler. Kurban etinin yanında ekmek, pilav ve tatlı üzere besinler yerine salata tercih edilmeli, tatlı yemek isteyenler için şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tüketilmelidir. Mümkün olduğu kadar sıvı tüketimini artırmalı, aralıklı öğünler yapmalı ve ağır yenilen öğünlerden sonraki öğünde daha istikrarlı besinler tüketilmelidir. Kalp ve tansiyon hastalığı çok yorgunluk, gerilim ve uykusuzluktan olumsuz etkilenmektedir. Sağlıklı beslenmenin gereklerini yerine getirirken, Kurban Bayramı sürecinde kalp ve tansiyon hastaları olağan ömür sistemlerini muhafazaya, çok yorgunluk, gerilim ve uykusuzluktan uzak durmaya çalışmalıdırlar” dedi.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat