Kurban Kesitinde Kör Bıçak Kullanmayın

Kurban Kesitinde Kör Bıçak Kullanmayın

Kurban kısmında asla kör bıçak kullanmayın “Kör bıçakla kesim yapılması hayvana acı çektirir”

Hayvana eziyet çektirmemek için kurban kesilecek bıçakların biletilmesi tavsiye ediliyor

Bıçak bileme esnafı Melih Başak:

“İşin meslek sırrı bıçağın açısının yeterli verilmesidir”

ESKİŞEHİR – Bileme ustaları, kurbanlıklara eziyet vermemek için bıçakların bilenip keskin hale getirilerek kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Kurban Bayramı‘na az mühlet kala bıçak bileyicilerinde yoğunluk yaşanıyor. Kimi vatandaş kurbanını kesecek elindeki bıçağı bilettirmeyi, bazıları de yeni bıçak almayı tercih ediyor. Bıçak bileme ustaları makinenin başına geçerek vatandaşların getirdiği kör bıçakları kullanıma hazır hale getiriyor. Eskişehir’de yıllardır bıçak bileme esnaflığı yapan Melih Başak, kurban keserken hayvana acı çektirmemek için kör bıçakların bilenmesi gerektiğinin altını çizdi. Kurban kesecek vatandaşların bilinen sabit bıçak bileyicilere gitmelerini tavsiye eden Başak, mahalle ortalarında kurulan seyyar bileyici tezgahlarının tercih edilmemesini söz etti. Vatandaşların bilenmesinden mutlu kalmadıkları bıçaklarını bile tekrar biletme durumlarının olduğunu kaydeden Başak, şöyle konuştu:

“İşin meslek sırrı bıçağın açısının âlâ verilmesidir”

“Vatandaşlarımıza sabit yerlerdeki bıçak bileme ustalarına gelmelerini tavsiye ediyoruz. Mahallelerde kurulan seyyar bileyicilere gitmesinler. Zira Kurban Bayramı geçtikten sonra seyyar tezgahları kaldırıyorlar. Ortalıktan kayboluyorlar. Bizim üzere sabit bileyicilere geldikleri vakit vatandaş bıçaktan şikayet etse bile ben tekrardan bıçakları bileyip teslim edebiliyorum. İşin meslek sırrı aslında bilerken bıçağın açısının güzel verilmesidir. Bizim makinelerde bu türlü yapılıyor. Vatandaşlar konutlarına tam manasıyla kaliteli bileme aleti almaları lazım. Kasaplar için bıçak bilemenin değeri hayvana eziyet çektirmemektir. Konut kullanıcıları için de kurban kestikten sonra etlerini parçalayacak. Uğraşmamaları ismine bıçaklarını bize getirip kesin hale sokacağız. Bıçakları kesin hale getirdikten sonra da konutta rahatlıkla etlerini doğrayabiliyorlar. Satırlarıyla da et kemiklerini rahatça kırabiliyorlar.”

“Kurbanlığa eziyet çektirilmemeli”

Başak, kör bıçakla kurban kısmının yapılmamasını vurgulayarak hayvana eziyet çektirilmemesi gerektiğini söz ederek, “Kör bıçakla hayvana birebir can çektirirler. Hayvana eziyet çektirmemeleri açısından katiyetle keskin bir bıçak olması lazım. Ayrıyeten vatandaşlarımızın kör bıçağı kendilerine kaçırma ihtimali de var. Kör bıçakla et kesmeye çalışanlar kendi canını yakıyor, yaralanabiliyor. Kaliteli bıçak alarak sabit bileme yerlerine geldikleri vakit biz elimizden geldiğince vatandaşlarımızla ilgilenmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Burak Zincir – Sıhhat