Kanada'da orman yangınlarından yükselen dumanlar ABD'ye ulaştı

Kanada’da orman yangınlarından yükselen dumanlar ABD’ye ulaştı

BBC’nin haberine nazaran, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetiminin (NOAA) Twitter’dan yaptığı açıklamada, ” Kanada‘nın orman yangını dönemi, alışılmadık derecede faal bir başlangıç yaptı.” sözü kullanıldı.

ABD-KANADA SONUNA ULAŞTI

NOAA’nın Kanada’daki yangınlara ait paylaştığı manzaralarda, Alberta’daki orman yangınlarından çıkan dumanın Kanada’nın doğu kısmına kadar ilerlediği ve ABD-Kanada hududuna ulaştığı görülüyor.ABD Ulusal Hava Durumu Servisi, Washington’da havanın alaca karanlığa benzemesine “Kanada orman yangınlarından çıkan ve atmosferin üst kısmında asılı kalan dumanın” neden olduğunu açıkladı. Yetkililer, Kanada’nın Alberta eyaletindeki orman yangınlarının 23’ünün denetimden çıktığını belirterek yangınların 75 noktada devam ettiğini aktardı.

300 ASKER İTFAİYE TAKIMLARINA DAYANAK VERDİ

Yetkililer, 300 askerin, itfaiye takımlarına dayanak için hava ve karadan yangınların denetim altına alınmasına yardımcı olacağını kaydetti.

OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLMİŞTİ

Yangınların 6 binden fazla öğrenciyi etkilemesi nedeniyle 28 okulda eğitime orta verildi. Kanada’nın Alberta eyaletinde, 6 Mayıs’tan bu yana devam eden orman yangınları nedeniyle 29 bin kişi meskenlerinden tahliye edilmişti. Yetkililer, olağanın üzerinde seyreden sıcaklık ve rüzgarın tesiriyle farklı noktalarda çıkan yangınların denetimden çıktığını bildirmişti. Alberta Eyalet Başbakanı Danielle Smith, eyalette inanılmaz hal ilan ettiklerini duyurmuştu.

HER TÜRLÜ GEREKSİNİMLERİ KARŞILANIYOR

Tahliye edilenlere fiyatsız süreksiz barınma, yemek hizmetleri, giysi, sıhhat hizmetleri sağlanıyor ve hayvanlarının bakımı yapılıyor.

Kaynak: AA / Dilara Karataş – Aktüel