Isparta genelinde seçim güvenliği için toplam 237 grup ve bin 865 kolluk çalışanı görevlendirildi

Isparta genelinde seçim güvenliği için toplam 237 grup ve bin 865 kolluk çalışanı görevlendirildi

Isparta Valisi Aydın Baruş başkanlığında, 14 Mayıs Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Periyot Milletvekilliği Genel Seçimleri ile ilgili alınan güvenlik önlemlerinin ve seçim günü dikkat edilmesi gereken mevzuların görüşüldüğü güvenlik toplantısı gerçekleştirildi.

Isparta valisi Aydın Baruş başkanlığında, 14 Mayıs Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Periyot Milletvekilliği Genel Seçimleri ile ilgili olarak alınan güvenlik önlemlerinin konuşulduğu toplantı, valilik binası gül toplantı salonunda gerçekleştirildi. Isparta‘da 328 bin 107 seçmenin oy kullanacağını açıklayan Baruş, alınan tedbirleri sıraladı. Toplantıya; Isparta Vilayet Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı ve Isparta Vilayet Jandarma Kumandanı Jandarma Kıdemli Albay Sabri Küyük katıldı.

Seçim günü sandık etrafında özel önlemler alındığını açıklayan Baruş, “Sandıkların taşınması, misyonlu işçinin intikali için sandık alan ve etrafında oluşacak parklanma muhtaçlığına dair alanlar belirlenmiş, ulaşım ve erişim kolaylığı için gerekli düzenlemeler seçim şurası başkanlıklarıyla da istişare edilerek planlandı. Ayrıyeten sandık heyeti liderlerinin seçimle ilgili ek taleplerini almak ve acilen yerine getirmek üzere emniyet ve jandarma vazifelileri koordine edildi ve irtibatlandırıldı. Sandık alanlarındaki kamera/aydınlatma sistemleri, bilhassa ilçe seçim heyetinin vazife yapacağı binalarda jeneratör muhtaçlıkları tespit edilerek aktif duruma getirilmeleri sağlandı” formunda konuştu.

14 Mayıs Pazar günü yasak olan davranışlar

Konuşmalarına seçim günü yasak olan davranışları açıklayarak devam eden Vali Baruş, “Hileli faaliyetlerde yahut rastgele bir biçim ve surette cebir yahut şiddet kullanarak yahut tehdit ederek sandık şuralarının toplanmalarına yahut misyonlarının ifasına mani olmak yasaktır. 13 Mayıs saat 18.00’den sonra ve oy verme gününde genel yahut umuma açık yerlerde seçim propagandası için toplantı yahut propaganda yapmak yahut bu niyetle yayınlarda bulunmak yahut ne suretle olursa olsun seçimin sistemini bozabilecek yahut oy vermenin tam bir özgürlükle yapılmasına etki edebilecek mahiyette kelam, yazı vs. suretle propaganda yapmak yahut temelsiz şayialar çıkarmak seçim kanununa nazaran yasaktır. 13 Mayıs saat 18.00’den sonra konutlara iş yerlerine yahut taşıtlara, partilere yahut adaylara ilişkin bayrak, afiş yahut poster üzere tanıtıcı materyalleri asmak yahut yapıştırmak, seçmenlerin bir köy yahut bir mahalleden yahut bir meskün mahalden yahut sair yerlerden sandık yerine gelmelerine mani olmak, seçim günü, sandık seçmen listesinde kayıtlı olan seçmenin, sandığın konulduğu bina, yapı yahut bunların müştemilatına girmesine yahut oy kullanmasına, kanuna karşıt biçimde mani olmak, oyunu kullandıktan sonra ihtara karşın sandık başından ayrılmamak yahut rastgele bir müdahale telkin yahut tavsiyede bulunmak yahut bunlara teşebbüs etmek, Seçme yeterliği olmadığını bildiği halde oy vermeye teşebbüs etmek, diğerinin ismini taşıyarak oy vermeye teşebbüs etmek yasaktır” tabirlerini kullandı.

Medya mensuplarının sandık etrafında, sandık başı süreçlerine mani olmamak kuralıyla, haber maksadıyla imaj ve bilgi elde etmeleri hür olduğunu hatırlatan Vali Baruş, şöyle devam etti:

“Seçimin güvenliğini sağlamakla misyonlu kolluk güçleri hariç, özel güvenlik vazifelileri ve belediye zabıtaları üzere vazifeliler de dahil olmak üzere resmi üniforma ve silah taşıyan bireyler, sandığın konulduğu bina, yapı ve bunların müştemilatına giremezler. Sandığın konulduğu bina, yapı ve bunların müştemilatında hiç kimse, diğerlerinin görebileceği halde bir siyasi parti yahut adaya ilişkin rozet, amblem yahut gibisi işaretler ya da propaganda gayeli yayınlar taşıyamaz, yazılı, kelamlı yahut imajlı propaganda yapamaz. Bu fıkra kararlarına uymayan bireyler kolluk güçleri tarafından uzaklaştırılır. Sandık şurasının misyon yaptığı yerde cep telefonu ile görüşme yapmak yasaktır. Lakin sandık konseyi lider ve üyelerinin, vazifeleri gereği yapacağı görüşmeler bu kararın dışındadır.” – ISPARTA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset