Jean Monnet burs programının bilgilendirme toplantısı yapıldı

Jean Monnet burs programının bilgilendirme toplantısı yapıldı

Jean Monnet burs programının bilgilendirme toplantısı yapıldı

Dışişleri Bakan Yardımcısı Bozay:

“Yurt dışına gittiğinizde Türkiye‘nin büyüklüğünü, kapasitesini daha yeterli göreceksiniz”

ANKARA – Jean Monnet bursunu almaya hak kazanan 2023-2024 akademik yılı bursiyerlerine yönelik burs öncesi bilgilendirme toplantısı gerçekleşti. Avrupa Birliği tarafından finansa edilen Jean Monnet burs programını kazanan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri Jean Monnet burs programı bilgilendirme toplantısında bir ortaya geldi.

Jean Monnet burs öncesi bilgilendirme toplantısına katılan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Lideri Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Ankara’da Jean Monnet bursiyerleriyle bir ortaya geldi. Bozay, bursiyerlerin kapasitelerini, geldiği kurumları, çalıştığı yer ya da özerk çalışma alanlarının da kendilerini geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

Bozay, bursiyerlerin yurt dışında kendilerini tanıyacaklarını belirterek, “Dışarıda insan kendini tanır. Kendinizi tanıyacaksınız. Yurt dışında kendinizi temsil ederek bulacaksınız. Bu sizler için tefekkür. Refleks gösterme vakti olacak bunu âlâ değerlendirin” dedi.

Bursiyerlerin, yurt dışına gittiklerinde Türkiye‘nin büyüklüğünü, kapasitesini daha uygun göreceklerine dikkati çekerek, “Bunu 35 yıllık bir diplomat olarak söylüyorum. Ben diplomatım ancak sizlerin temsiliyeti bizler için daha kıymetli. Üzerinizde büyük bir yük ve sorumluluk var. Bu bursu kazandınız lakin asıl işiniz artık başlıyor. Sizlerin ülkemizi en âlâ halde temsil edeceğinize eminim” tabirlerini kullandı.

Bursiyerlerin Türkiye Yüzyılı başında dünyada sayılı ülkeler ortasında bulunan bir ülkenin temsilcisi olarak yurt dışına gittiklerini kaydeden Bozay, “Avrupa’nın dönüşümünü hepinizin bildiğini düşünüyorum. Bilmiyorsanız da bunun üzerine çalışın. Profillerinize baktığımda hepinizin dönüşümle irtibatlı olduğunu görüyorum. Adalet Bakanlığı ile İrtibat Başkanlığından arkadaşlar dijitalleşmenin tesirlerini hukuk ve iletimdeki tesirlerini görecekler. Gümrük birliği ile ilgilenenler yeşil dönüşümün fırsatlarını görecekler” diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı ile AB Türkiye delegasyonu iş birliğinde yürütülen Jean Monnet burs programını kazanan bursiyerlere en az 3, en fazla 12 ay müddetle burs verilecek. AB üyesi ülkelerde ve Birleşik Krallık’ta yerleşik bir üniversite de araştırma yahut lisan üstü eğitim yapma imkanı tanınacak Jean Monnet burs programında bursiyerlerin okul fiyatları, aylık ömür masrafları ve bir kereye mahsus vize masrafları için sabit ödenek sağlanacak.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Tolga Başer – Eğitim