İran'da Bayanlara Stadyum Giriş Yasağı Kaldırıldı

İran’da Bayanlara Stadyum Giriş Yasağı Kaldırıldı

İran‘da Ulusal Güvenlik Yüksek Kurulunun onayıyla, futbol maçlarında bayanlara yönelik, stadyumlara giriş yasağının kaldırıldığı bildirildi.

Yarı resmi İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) nazaran, İran Futbol Federasyonu Lideri Mehdi Tac, Ulusal Güvenlik Yüksek Kurulunun bayanların futbol stadyumlarına girmesine müsaade verdiğini belirtti.

Tac, kararın stadyumlarda nasıl uygulanacağının belirlenmesi için İçişleri Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığının istihbarat kurumları ile birlikte bir çalışma kümesi oluşturduğunu aktardı.

İran’da bayanların ulusal maçların tribünlerden seyredilmesine vakit zaman müsaade veriliyor lakin Muhteşem Lig maçlarını stadyumdan izlemesi bu müsaadenin dışında tutuluyordu.

Son olarak Mart 2022’de Meşhed kentinde İran-Lübnan ortasında oynanan 2022 FIFA Dünya Kupası Asya Elemeleri karşılaşmasında bayanların stadyumda maç izlemelerine müsaade verilmemişti.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Tahran idaresine daha evvel bayanların stadyumlara girişlerine müsaade vermesi davetinde bulunmuş, aksi takdirde İran’ın memleketler arası karşılaşmalardan men edilebileceğini açıklamıştı.

Kaynak: AA / Ahmet Dursun – Spor