İnce'nin çekilme kararı dünya basınında bu türlü yankılandı: Muhalefete katkı sağlayabilir

İnce’nin çekilme kararı dünya basınında bu türlü yankılandı: Muhalefete katkı sağlayabilir

14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala siyaset arenasında hareketli saatler yaşanıyor. Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce‘nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesi, Türkiye’de olduğu kadar dünya basınında da geniş yer buldu.

‘ERDOĞAN’IN ESAS RAKİBİNE KATKI SAĞLAYABİLİR’

İngiltere’nin Reuters haber ajansı, Muharrem İnce‘nin ‘seçimlere günler kala seçimden çekildiğini’ duyurduğu haberinde, “Pazar günü Türkiye’de yapılacak seçimlerde dört Cumhurbaşkanı adayından biri olan Muharrem İnce, Perşembe günü yarıştan çekildiğini açıkladı” diye yazdı. Reuters haber ajansı, bu durumun Cumhurbaşkanı adayı ‘Erdoğan’ın esas rakibine muhtemel bir katkı sağlayabileceği’ öngörüsünü paylaştı.

“HİÇBİR VAKİT GERÇEK BİR YARIŞMACI OLDU”

“Cumhurbaşkanlığı adayı Muharrem İnce seçimden çekildi” başlığını tercih eden İngiltere merkezli Middle East Eye (MEE) haberinde şu sözlere yer verdi: “İnce Cumhurbaşkanlığı seçimi için dört adaydan biriydi. Fakat anketlerde oyları yüzde 2’si civarında dolaştığını gösteren 59 yaşındaki İnce, hiçbir vakit gerçek bir yarışmacı olmadı.”

“YENİ BİR BELİRSİZLİK: DESTEKÇİLERİ KİME OY VERECEK?”

ABD’nin Bloomberg haber sitesi, İnce’nin adaylıktan çekilmesine ait haberinde, İnce’nin çekilmesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısındaki rakip sayısını azalttığını aktararak, bu durumun, ‘destekçilerinin nasıl oy vereceği ile ilgili yeni bir belirsizlik yarattığını’ kaydetti. Bloomberg, Muharrem İnce’nin istifasının seks kaseti ve rüşvet tezlerini reddetmesinin akabinde geldiği bilgisini de okurlarıyla paylaştı.

“MUHALEFETE KATKI SAĞLAYABİLİR”

Al Jazeera haber sitesi de Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesi ile ilgili olarak, “Muhalefet, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yenmeye çalıştığından, İnce’nin çekilmesi muhalefete muhtemel bir katkı ağlayabilir” yorumunu yaptı. Site, birebir vakitte, son anketlerin Kılıçdaroğlu’nu Erdoğan’ın 5 puan önünde gösterdiğini hatırlattı.

“PARTİ YÖNETİCİLERİ İSTİFA ETMİŞTİ”

Fransa’nın Le Monde gazetesi de seçimlere üç gün kala İnce’nin adaylıktan çekildiğini duyurduğu haberinde, “Partisindeki pek çok yönetici, adaylığının ana muhalefet önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun 20 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı kazanmasına pürüz olabileceğinden kaygı ederek son günlerde istifa etmişti” ayrıntısını paylaştı.

“MUHALEFETİN OYLARINI BÖLMESİNDEN KORKULUYORDU”

ABD’nin CNN International haber sitesi, mevzuya ait haberinde, “Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce pazar günü yapılacak seçimden evvel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’na katkı sağlama mümkünlüğü olan bir hareketle seçim yarışından çekildi” dedi. CNN, Muharrem İnce’nin anketlerde üçüncü sırada olduğunu ve kimi muhalif isimlerin İnce’nin Erdoğan zıddı oyları bölmesinden korktuğunu aktardı.

BBC: DRAMATİK BİR HALDE SEÇİMDEN ÇEKİLDİ

İngiltere’nin BBC haber sitesi, “Muharrem İnce: Türk aday dramatik bir formda seçimden evvel çekildi” başlıklı haberinde, “İnce, Recep Tayyip Erdoğan’ı iktidardan göndermek için şimdiye kadar sahip olduğu en büyük bahta sahip olan muhalefetin oylarını böldüğü için artan bir baskı ile karşı karşıyaydı” değerlendirmesinde bulundu.

Muharrem İnce’nin basın toplantısındaki açıklamalardan da alıntılar yapan BBC, “İnce’nin çekilme kararı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en büyük rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’na büyük bir katkı sağlıyor; haberin akabinde Türkiye borsası da yükselişe geçti” tabirlerini kullandı.

DER SPIEGEL: ÖTEKİ MUHALİFLER BUNDAN FAYDA GÖREBİLİR

Almanya’nın Der Spiegel mecmuası, İnce’nin adaylıktan çekilmesini “Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri: Erdoğan’ın rakibi çekildi” başlığıyla duyurdu. Mecmua, “Türkiye’de pazar günü yapılacak seçimlerde seçilebilecek aday sayısı bir eksildi: Muharrem İnce, yarıştan çekildi. Öbür muhalifler bundan fayda görebilir” görüşünü paylaştı.