İç savaş çanları çalıyor! Çok sağcılar sokağa inip protestocuları linç etmeye başladı

İç savaş çanları çalıyor! Çok sağcılar sokağa inip protestocuları linç etmeye başladı

Fransa‘da 27 Haziran’da polisin açtığı ateş sonucu Nael M. isimli 17 yaşındaki genç şoförün hayatını kaybetmesinden bu yana düzenlenen şovlarda polisle protestocular ortasındaki çatışmanın dozu artarken; karakolların, kamu binalarının, araçların kundaklandığı ülkede 10 kentte geceleri sokağa çıkma yasağı getirildi, ülke genelinde otobüs ve tramvay seferleri iptal edildi, protestoları bastırmak için devreye zırhlı araçlar girdi.

LE PEN DESTEKÇİLERİ AKSİYONCULARI LİNÇ ETMEYE BAŞLADI

Tansiyonun her saniye yükseldiği ülkede dikkat çeken bir gelişme daha yaşandı. Fransa‘nın çok sağcı siyasetçilerinden Marine Le Pen’in destekçileri sokağa inip sopalarla protestoculara linç teşebbüsünde bulundu. İnternete düşen manzaralarda kimi şahısların ellerine geçirdikleri beyzbol sopalarıyla eylemcilere saldırdıkları anlar yer alırken, imajlar “Fransa iç savaşa hiç olmadığı kadar yakın” yorumlarına neden oldu.

EN AZ 2 BİN 122 PROTESTOCU GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan olayları denetim altına almak için hükümet zırhlı araçları ve destek kuvvetleri alana sürerken, polis olayların başladığı birinci günden bu yana en az 2 bin 122 protestocuyu gözaltına aldı. Yetkililer, gözaltına alınanların büyük çoğunluğunun reşit olmayan çocuklardan oluştuğunu açıkladı. Öte yandan, Paris ve etrafında toplu taşıma kısmi olarak askıya alınırken, patlak veren sokak olayları nedeniyle valiliklere ülke genelinde saat 21.00’den sonra otobüs ve tramvay seferlerini iptal etme talimatı verildi. Fransa‘da sokağa çıkma yasağının uygulandığı kent sayısı ise 10’u buldu.

“ORANTISIZ GÜÇ KULLANIMI ARGÜMANLARI SÜRATLE SORUŞTURULMALI”

Sokaklardaki protestolara ait ülkede tertibin sağlanması için OHAL dahil tüm ihtimallerin masada olduğu yetkililerce lisana getirilirken, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, genç şoförün polis kurşunuyla öldürülmesi nedeniyle tasa duyduklarını söyledi. Shamdasani, ” Fransa‘nın, kolluk kuvvetlerindeki derin ırkçılık ve ayrımcılık sıkıntılarını önemli halde ele almasının zamanıdır” sözünü kullandı. BM, Fransa‘da polis kurşunuyla öldürülen genç için düzenlenen protestolara ait ise “Orantısız güç kullanımına ait tüm savlar süratle soruşturulmalıdır.” iletisini verdi.

AŞIRI SAĞCILARDAN HÜKÜMETE OHAL ÇAĞRISI

Fransa Dışişleri Bakanlığı, BM’nin Fransız kolluk kuvvetlerindeki ırkçılık ve ayrımcılığa ait açıklamasını “asılsız suçlama” olarak niteledi lakin ülkede çok sağ siyasetçiler hükümete OHAL daveti yaptı ve aksi durumda “iç savaş” çıkacağını savundu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkede çıkan olayların akabinde tüm ebeveynleri sorumlu olmaya ve çocuklarını konutta tutmaya çağırdı.

OLAYLAR BİR KENTTEN BAŞKASINA SIÇRIYOR

Nanterre kentinde bir otobüs ve çok sayıda araç kundaklama sonucu kül olurken, Fransa’nın kuzeyinden itfaiyeciler Paris banliyölerindeki kundaklama olaylarına müdahale için bölgeye yardıma geldi. Marsilya’da bir kuyumcu soyuldu, birçok süpermarket zinciri ateşe verildi. Protestocuların burada bir kasayı motosikletle çaldığı anlar kameralara yansıdı. Birtakım protestocular da yangını söndürmeye gelen itfaiyecilere barikat kurarak mani oldu. Birtakım göstericilerin de Paris’te koleksiyon kesimi lüks bir aracı maksat alması manzaralara yansıdı.