Dolar/TL, 19,71 düzeyinden süreç görüyor

Dolar/TL, 19,71 düzeyinden süreç görüyor

Dolar/TL, yeni güne de yükselişle başlamasının akabinde saat 11.00 prestijiyle yüzde 0,2 artışla 19,7090’dan süreç görüyor. Birebir dakikalarda avro/TL yüzde 0,4 paha çıkarıyla 21,4660’tan, sterlin/TL yatay seyirle 24,6600’dan satılıyor.
Dolar endeksi şu sıralarda evvelki kapanışın yüzde 0,1 altında 102,4 düzeyinde dengelenirken, avro/dolar paritesi yüzde 0,2 yükselişle 1,0890’dan alıcı buluyor.

ANALİSTLERİN DEĞERLENDİRMELERİ

Analistler, global piyasalarda, ABD’deki borç limiti krizi ve para siyasetine ait belirsizliklerle varlık fiyatlarının temkinli bir seyir izlediğini tabir etti.

ABD Merkez Bankası’nın ( Fed ) para siyasetine ait soru işaretleri varlığını sürdürürken, milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Fed‘in yıl sonuna kadar kısıtlayıcı para siyaseti duruşunu sürdürmesinin beklendiğini, faiz oranını gelecek yılın başlarına kadar düşürmesinin pek mümkün olmadığına inanıldığını belirtti.

BOSTİC: YIL SONUNA KADAR ENFLASYON YÜZDE 3’LERDE OLABİLİR

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, dün yaptığı açıklamalarda, enflasyon konusunda yeterli bir ilerleme kaydettiklerini, yıl sonuna kadar enflasyonun yüzde 3’lerde olacağını kestirim ettiğini bildirdi. Bostic, haziranda faiz artışlarını duraklatma eğiliminde olduğunu belirterek, Fed’in şu anda enflasyonu düşürmenin en güç kademesinde olduğunu kaydetti.

Richmond Fed Lideri Thomas Barkin ise enflasyonun devam etmesi halinde daha yüksek faiz oranları için bir mahzur görmediğini lisana getirdi.

FED’İN 25 BAZ PUANLIK FAİZ ARTIŞI BEKLENTİSİ YÜZDE 20’NİN ÜZERİNE ÇIKTI

Söz konusu gelişmelerin akabinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in gelecek ay 25 baz puan faiz artıracağına yönelik beklentiler yüzde 20’nin üzerine çıktı.

Bugün Almanya’da ZEW beklentiler endeksi, Avro Bölgesi’nde birinci çeyrek büyüme ve ABD’de perakende satışlar ve sanayi üretimi başta olmak üzere ağır data gündeminin takip edileceğini aktaran analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 101’in dayanak, 103 düzeyinin direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA / Murat Aslan – İktisat