Diplomatın şehit edildiği taarruzun azmettiricisiydi! PKK'nın kelamda Irak istihbarat sorumlusu öldürüldü

Diplomatın şehit edildiği taarruzun azmettiricisiydi! PKK’nın kelamda Irak istihbarat sorumlusu öldürüldü

Terör örgütü Pkk‘nın kelamda istihbarat sorumlusu Celal Kaya, Irak’ta etkisiz hale getirildi. Kaya’nın diplomat Osman Köse’nin şehit edildiği taarruzun azmettiricisi olduğu öğrenildi.

2019’DA ŞEHİT EDİLMİŞTİ

17 Temmuz 2019’da Erbil’de Türk diplomat Osman Köse’nin şehit edildiği hareketin azmettiricisi olan Celal Kaya, uzun vakittir Irak’ın kuzeyinde faaliyet göstermekteydi. Geçmiş devirde örgütün yurt içinde ve yurt dışında yürüttüğü hareket ve iştirak faaliyetlerini şahsen organize eden, Pkk‘nın istihbarat yapılanmasında kelamda sorumlu düzeyde faaliyet gösteren Kaya’nın liderlik ettiği şebeke, Irak’ın kuzeyinde harekat yapan TSK ögelerine, PKK tarafından yapılacak hareketler öncesi istihbarat toplanması, Türk kamu vazifelilerinin alıkonulmasına yönelik terör hareketlerinin planlanmasını yapmaktaydı.

ADIM ADIM TAKİP EDİLDİ

PKK’nın üst seviye isimlerini, kurduğu lokal istihbarat ağı ile takip eden MİT, saha casusları vasıtasıyla örgüt mensuplarının saklılık içerisinde hareket ettiğini tespit etti. Alandaki kaynaklarını belli aralıklarla bölgeye sevk eden ve Kaya’ya dair istihbarat elde eden MİT, dikkat çekmemek ismine bölgede bulunan takımını de sık sık değiştirdi. Birbirinden büsbütün habersiz “istihbarat şebekeleri” kullanıldı ve Celal Kaya’nın faaliyetleri adım adım takip edildi. Örgütün istihbari ağına ağır bir darbe indirmek hedefiyle en uygun vakitte MİT’in düğmeye basması ile operasyon muvaffakiyet ile tamamlandı. Celal Kaya etkisiz hale getirildi.

Terör örgütü PKK’nın kelamda istihbarat sorumlusu Celal Kaya