CHP ve AK Parti karara itiraz etti! YSK, 5 ülkedeki oy kullanma müddetini uzattı

CHP ve AK Parti karara itiraz etti! YSK, 5 ülkedeki oy kullanma müddetini uzattı

14 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimlerde adayların yüzde 50’yi geçememesi sonrasında Cumhurbaşkanlığı için 28 Mayıs tarihinde tekrar sandık başına geçilecek. Yüksek Seçim Şurası’nın daha evvel açıkladığı seçim takvimine nazaran, ikinci çeşit için yurt dışında ve gümrük kapılarında oy verme süreci 20 Mayıs’ta başlayıp 24 Mayıs’ta sona erecekti.

OY KULLANMA MÜDDETİ 2 GÜNE DÜŞÜRÜLDÜ

Ancak Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nden yapılan açıklama bilhassa toplumsal medyada yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Yapılan açıklama ile YSK’nın ABD ve Kanada’da oy verme sürecini 2 gün olarak değiştirdiği tabir edilirken, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan, kararın YSK tarafından alındığını kendilerinin bir dahili olmadığını açıkladı.

YSK’NIN KARARINA BİRİNCİ İTİRAZ CHP’DEN

YSK’nın reaksiyon çeken kararına CHP ve AK Parti’den itiraz geldi. CHP, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tipinde ABD, Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere’de oy vermek için ayrılan müddetin 4 günden 2 güne düşürülmesine itiraz etti. Partinin YSK’ya sunduğu itiraz dilekçesi şu biçimde; “İlk çeşidi tamamlanan ve ikinci çeşide kalan cumhurbaşkanı seçiminde hangi ülkelerde hangi günlerde kaç sandık kurulacağı Yüksek Heyetinizin 2023/142 sayılı ve 16/03/2023 tarihli kararıyla belirlenmişti. Tüm siyasi partiler, seçim konseyleri, adaylar, adayların temsilcileri ve seçmenler hazırlıklarını bu karara nazaran yapmış, seçimin ikinci çeşide kalması halinde üstte anılan kararda geçen günlerde oy kullanılacağı kabulüne nazaran hazırlanmıştır. Seçmenler oy kullanma planını bu karara nazaran yapmıştır. Oy torbası taşınması tertibi da siyasi partilerce bu tertibe nazaran tertiplenmiştir. Ne var ki Yüksek Heyetiniz, 15/05/2023 tarihinde 1007 sayılı kararıyla kuralı tekrar maç başladıktan sonra değiştirmiştir. Bu kararla seçmenlere evvelce bildirilen oy verme günleri birtakım yerlerde azaltılmıştır. Bilhassa ABD, Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere’de oy kullanma günlerinin düşürülmesi, coğrafik olarak büyük olan bu ülkelerdeki seçmenlerin oylarını kullanmak için sandık başlarına yetişememesi sorunu doğuracaktır.

“BEKLEME MÜHLETİ BİRTAKIM YERLERDE 7 SAATİ BULMUŞTUR”

Birinci çeşit oylamada görüldüğü üzere seçmenler uzunca bir mühlet sandık başlarında sıra beklemiştir. Birtakım yerlerde bu bekleme müddeti 7 saati bulmuştur. Hal bu türlü iken artık oy kullanma günlerinin ve sandıkların azaltılması seçmenlerin oy kullanması önünde daha büyük bir pürüzün doğmasına neden olmaktadır. Demokratik sistemlerde seçim heyetlerinin vazifesi seçmenlerin oy kullanmasını kolaylaştırıcı önlemler almaktır. Bu nedenlerle başta ABD, Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere olmak üzere 2023/142 sayılı kararınız sonrasında 2023/1007 sayılı kararla oy verme gün sayısı ve sandık sayısı azaltılan her yerde tekrar evvelki karara nazaran sandık kurulmasına karar verilmesini istemek gerekmiştir.
2023/142 sayılı kararınızda belirtilen oy verme gün sayısı ve sandık sayısının 2023/1007 sayılı kararla düşürüldüğü her yerde, gün ve sandık sayısının tekrar artırılmasına karar verilmesini dilerim.”

CHP’NİN AKABİNDE AK PARTİ DE İTİRAZ ETTİ

YSK’nın kararına CHP’nin akabinde bir itiraz da AK Parti’den geldi. AK Parti, yurtdışında kurulacak olan sandık sayısı ve oy günün azaltılmasına yönelik düzenlemeye itiraz etti. AK Parti, 28 Mayıs tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2’inci çeşidi çerçevesinde sandık sayıları ile oy kullanma günlerinin azaltılmasına yönelik düzenlemeye yönelik Yüksek Seçim Kurumuna (YSK) dilekçe ile itirazda bulundu. Dilekçede şu tabirlere yer verildi: “Kurulumuzun 2023/1007 sayılı kararı ile 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçiminin 2’inci tipi kapsamında, sandık sayıları ile oy kullanma günlerinin arttırılması ve azaltılması istikametinde düzenleme yapılarak, birtakım temsilciliklerde sandık sayılarının hafta içi ve hafta sonlarında azaltıldığı görülmüştür. Oy vermeye gelecek vatandaşların süreçlerinin hızlandırılmasını teminen, yurt dışında oy verme sürecinin 20 Mayıs 2023 tarihinde başlayacağı ve Dışişleri Bakanlığının teklifi de göz önünde bulundurularak, yurtdışında kurulacak sandık sayılarının tekrar gözden geçirilerek, sandık sayılarının arttırılması konusunda gerekli kararın alınarak temsilciliklerin bilgilendirilmesi konusunda gereğini arz ederiz.”

YSK, CHP’NİN İTİRAZINI KABUL ETTİ

Gelen son dakika bilgisine nazaran YSK’nın CHP’nin yaptığı itirazı kabul ettiği ve ABD, Kanada ve İngiltere’de oy kullanma müddetinin uzatıldığı tabir edildi. Gelişmeyi toplumsal medya hesabından aktaran CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek “CHP olarak YSK’ya yaptığımız müracaatımız kabul edildi. ABD, Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere’de 20-24 Mayıs günlerinde seçmenler oylarını kullanabilecekler” dedi.

Kaynak: ANKA / Aktüel