Bozdağ Sinema Platoları Türk dizisi hayranlarının akınına uğruyor

Bozdağ Sinema Platoları Türk dizisi hayranlarının akınına uğruyor

Diriliş Ertuğrul“, “Kuruluş Osman” ve “Destan” üzere başarılı dizilere konut sahipliği yapan ve geçen hafta kapılarını ziyaretçilere açan Bozdağ Sinema Platoları, çok sayıda ülkeden Türk dizisi hayranlarının akınına uğruyor.

Dünyanın üçüncü, Avrupa’nın ise en büyük sinema platosu olma özelliğini taşıyan Bozdağ Sinema Platoları’nın ziyaretçileri, Osmanlı başta olmak üzere eski Türk tarihine ilişkin ögeleri keşfediyor.

Söz konusu dizilerin çekimi için aslına uygun olarak inşa edilen tarihi yapılar, dizi hayranlarına set ortamı görme imkanı sunarken ziyaretçileri tarihi bir seyahate da çıkarıyor.

Tarihi yapıtlar ziyaretçileri geçmişe götürüyor

Platoların ziyaret edilen yerleri İnegöl Kalesi, Ürgenç Çarşısı, Marmaracık Kalesi, Yenişehir Çarşısı, Kulucahisar Kalesi, Harzemşah Sarayı, Söğüt ve Kayı Obası kısımlarından oluşuyor.

İnteraktif etkinlikler sayesinde platoların ziyaretçileri tarihi yaşayarak öğrenme imkanı yakalayabiliyor.

Diriliş Ertuğrul“, “Kuruluş Osman” dizilerinin en çok kullanılan yerlerinden Kayı Obası’nda ziyaretçiler klâsik Türk kostümleriyle fotoğraf çektirebilirken birebir vakitte at binme, Türk zanaat eserlerinin imalini izleme ve Kayı halkının günlük yaşantısını inceleme üzere faaliyetler yapabiliyor.

Dizi oyuncularından eğlenceli gösteriler

Kayı Obası ayrıyeten makul günlerde “Kuruluş Osman” oyuncuları ve yardımcı oyuncuların sergilediği okçuluk, güreş ve at gösterisi üzere şovlarına de sahne oluyor.

Ziyaretçiler, beğeniyle izledikleri dizilerin setini görmenin yanı sıra oyuncularıyla da tanışma ve sohbet etme imkanı buluyor.

Söğüt alanında ise ziyaretçiler klasik şerbet ve kahve içebilecekleri alanlarda vakit geçirebiliyor, ikramlık dükkanında klasik kostümler satın alabiliyor.

Bozdağ Sinema Platoları, Türkiye’nin birçok vilayetinden gelenlerin yanı sıra yüklü olarak Orta Doğu, Orta Asya, Afrika, Balkan ve Latin Amerika ülkelerinden çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

“İlk günden itibaren ziyaretçilerin çok büyük ilgisi var”

AA muhabirine konuşan Bozdağ Sinema İdare Şurası Lideri, üretimci ve senarist Mehmet Bozdağ, Diriliş Ertuğrul’a başladığında dizi setini bir platoya çevirme ve ziyarete açma hayalini daima kurduğunu belirterek, “Bugüne kadar yurtdışında birçok örneğini görmüştük. Bizim kendi tarihimizin destanlarını anlattığımız öykülerimizin de seyircileriyle buluşması gerektiğini düşündük. Dizilerin çekildiği yerler, atmosfer, verilen emekler ve dekorların görülmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Bozdağ, burada Avrupa’nın en büyük sinema platosunu kurmaktan gurur duyduklarını kaydetti ve “İlk günden itibaren ziyaretçilerin çok büyük ilgisi var. Burada yalnızca plato ziyareti yapılmıyor. Tıpkı vakitte kültürel aktiviteler var. Türk tarihinin en kıymetli kültürel ögelerini seyircilerimiz görmüş oluyor. Şu an gelenlerin birçok çok mutlu.” sözünü kullandı.

“Devasa şovlar yapmak istiyoruz”

Platoların cazibesini artırmak için her geçen gün çalışmaları sürdürdüklerini vurgulayan Bozdağ, “İleriye dönük olarak büyük, devasa şovlar yapmak istiyoruz burada. Bunun için takımımızla birlikte çalışıyoruz. İnşallah seneye yetiştireceğiz ve nisan ayından itibaren büyük şovlar olacak. 30-40 bin kişilik şovlar yapmayı planlıyoruz.” halinde konuştu.

Bozdağ, birinci günlerdeki ziyaretçi yoğunluğu ve çeşitliliğinden çok mutlu kaldığını tabir ederek, “Açıldığımızı duyan Afrika’dan, Latin Amerika’dan, Orta Asya’dan, Avrupa’dan beşerler büyük bir hasretle geliyorlar. Bütün izleyicilerimize teşekkür ediyorum.” açıklamasını yaptı.

Bozdağ Sinema Platoları haftanın 7 günü saat 10.00 ile 20.00 ortasında ziyaret edilebiliyor.

Kaynak: AA / Ömer Faruk Yıldız – Kültür Sanat