Yapay zeka sıhhatte tehdit oluşturuyor

Yapay zeka sıhhatte tehdit oluşturuyor

Bilim insanlarından oluşan milletlerarası bir takım, sıhhat alanında yapay zekanın kullanılmasının tehdit oluşturduğunu vurgulayarak yapay zekalı kimi teşhis aygıtlarının koyu cilt rengine sahip şahıslarda yanlış sonuç verdiğini açıkladı.

İngiltere merkezli BMJ Küresel Sıhhat Mecmuası’nda dün yayınlanan bilimsel tahlil çalışmasında yapay zekanın (AI), sıhhat hizmetlerinde umut verici tahliller sunarken başka taraftan insan sıhhatine ve refahına yönelik bir dizi tehdit oluşturduğu tabir edildi. Bilim insanlarından oluşan milletlerarası ekip çalışmaya dair yayınladıkları makalede, yapay zeka kullanılan kimi örneklerde insan sıhhati hakkında yanlış ve aldatıcı sonuçlara dikkat çekti.

KANDAKİ OKSİJENİ YANLIŞ ÖLÇÜYORKandaki oksijeni ölçen aygıtlarda kullanılan yapay zekanın, daha koyu derili hastalarda kandaki oksijen düzeylerini olduğundan fazla gösterdiğini ve bunun da oksijen yetmezliği olan bir hastanın tedavi edilmemesine sebebiyet verdiği kaydedildi.Bir öbür örnek ise yapay zekalı yüz tanıma sistemlerinin, daha koyu derili deneklerde cinsiyeti yanlış sınıflandırma mümkünlüğünün çok yüksek olduğu belirtilerek “Ayrımcılığa maruz kalan popülasyonların bu nedenle sıhhat hizmetlerinde yapay zekanın tüm yararlarından yoksun kalabilecekleri de gösterilmiştir” denildi. Makalenin muharrirleri olan bilim insanları, yapay zekanın sıhhat dalında kullanılmadan evvel denetimi sağlayacak hukukî düzenlemelerin geliştirilmesini tavsiye etti.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat