Uzmanı kemik erimesi için uyardı: "Yılda bir kere dahi olsa kemik taraması yaptırılması gerekiyor"

Uzmanı kemik erimesi için uyardı: “Yılda bir kere dahi olsa kemik taraması yaptırılması gerekiyor”

Uzmanı kemik erimesi için uyardı: “Yılda bir kere dahi olsa kemik taraması yaptırılması gerekiyor”

50 yaşından sonra osteoporoz hastalığına dikkat

DİYARBAKIR – Kemik erimesi ( Osteoporoz ), 50’li yaşlardan sonra barizleşen bir hastalık çeşidi olduğu bilinmektedir. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Fizik Tedavi Uzmanı Hekim Murat Baloğlu, yılda bir kez dahi olsa 50 yaşından sonra kemik taramasının yapılması tarafından ikazlarda bulundu.

İlerleyen yaş ile birlikte hastalıkların beraberinde geldiği bilinmektedir. Bunların başında ise osteoporoz gelmektedir. Uzmanlar, ekseriyetle bayanlarda görülen bu hastalığın, ülkemizde yaşlı nüfusunun artmasıyla daha da fazlalaştığını belirtti.

Fizik Tedavi Uzmanı Tabip Murat Baloğlu, osteoporoz hastalarına farklı tedaviler uyguladıklarını belirterek vatandaşı ihmal konusunda uyardı.

Polikliniklere başvuran hastaların yaygın beden ağrılarından kaynaklı geldiğini tabir eden Baloğlu, ” Osteoporoz, ünite hacmi düşen kemik ölçüsünde azalma dediğimiz bireylerde kemik yapısının zayıflamasıyla kaynaklı bir hastalıktır. Tabi yaş ilerledikçe bu hastalık da ilerliyor. Maalesef toplumumuzda da giderek de artmaktadır. Osteoporoz, toplumumuzda yaşlı nüfusunun artmasıyla birlikte bilhassa daha çok artmaya başladı. Osteoporoz hastaları fizik tedavi polikliniklerine gelmeliler. Bize başvuran hastalar genelde yaygın beden ağrılarıyla gelmektedir. Bir fizik tedavi uzmanı onu değerlendirip hastalığına nazaran çeşitli tetkiklere yönlendirir. Bizim için de kıymetli olan osteoporoz hastaları çoklukla bize geldiğinde bu tetkikleri yaptıktan sonra farklı tedavi basamaklarına yönlendiririz” dedi.

Osteoporoz tanısı koyulmuş kişinin tedaviye başlamadığı takdirde kırıkların meydana gelebileceğine dikkat çeken Baloğlu, “Osteoporozdan korkmamızın en değerli sebebi, bu hastalığı şayet biz ciddiye almazsak ilerleyen süreç içerisinde kırıkların oluşma riski doğuyor. Bir kırık oluştuğu vakit şahısta iş kaybı, hayat kalitesinde kayıp üzere problemler meydana gelir. Yaptığımız tedaviye nazaran maliyetler çok daha yüksek düzeye ulaşır. Osteoporozu ciddiye alıp tedavi etmemizdeki gaye, kırıkları önleyip bireylerin hayat kalitesini arttırmaktır. Bilhassa 50 yaş üzerindeki bayanlarda osteoporoz çok daha yüksek görünmektedir. Lakin ülkemizde dikkatimizi çeken, erkeklerde de artık giderek artmasıdır. 50 yaş üzeri vatandaşın kesinlikle bu bahis üzerinde denetime gelmeleri gerekiyor. Vatandaşlarımız yılda bir sefer dahi olsa kemik taraması yaptırması gerekiyor” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Muhammet Hüseyin İçli – Sıhhat