Ümit Özdağ: CHP'den 'Bizi destekleyin' diye bir talep yok

Ümit Özdağ: CHP’den ‘Bizi destekleyin’ diye bir talep yok

Türkiye pazar günü sandığı giderken milletvekili genel seçimleri tamamlandı, cumhurbaşkanlığı seçimleri ise ikinci cinse kaldı. Birinci tıpta ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, en yakın takibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun birkaç puan önünde yer aldı.

ATA İTTİFAKI KİME DAYANAK VERECEK?

İlk çeşitte 5.1 oy olarak büyük bir sürpriz yaparak yankı uyandıran CET İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın ise kime takviye vereceği merak konusu oldu. CET İttifakı ortaklarından Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, bu sabah katıldığı bir yayında bahse ait açıklamalarda bulundu.

“CHP’NİN ‘BİZİ DESTEKLEYİN’ DİYE BİR TALEBİ YOK”

2. cinste hangi adayı destekleyecekleri sorulan Özdağ, “Erdoğan ile esasen 21 yıldır hengame ediyorum ben. Ben Erdoğan’ı aramadım ki. ‘Seni desteklerim’ demedim ki. Ben ‘Erdoğan kazansın’ demedim ki. Ben CHP kazansın, büyükşehir belediye liderini çıkartarak dedim. Sığınmacıları geri yollayacağınızı açıklayın, sizi yollayalım dedim. Bu teklifleri Erdoğan’a yapmadım ki Kemal beyefendiye yaptım. Hala bize yönelik CHP’den bir talep de yok. ‘Bizi destekleyin’ diye talepleri de yok.” dedi.

“HANGİ İTTİFAK PROTOKOL İLE MUTABAKAT SAĞLARSA KAMUOYUNA AÇIKLAYACAĞIZ”

Özdağ, dayanak kurallarına ait ise şunları söyledi: “Biz daha seçim sürecinin başında ortaya prensipler koyduk. Ahmet ile Mehmet üzerinden hareket etmeyiz. Bizim kitlemiz mevcut sistem partilerini benimsemeyen, Atatürk’ten, Türk Milliyetçiliğinden taviz vermeyen, Kandil ile domuz bağı ortasına sıkışmaya karşı ve sorgulayıcı bir seçmen. Bu seçmene ‘Ahmet’i destekle’ dediğin vakit ‘Tamam’ diyecek bir seçmen değil. Biz unsurları ortaya koyduk. Bu temel prensipler konusunda bir protokol hazırlanır ve karşımızda hangi ittifak varsa bu protokol çerçevesinde muahede sağlandıktan sonra kamuoyuna açıklayacağız. Bu protokolün uygulamaya geçirilmesi noktasında birtakım misyonların de sorumluluk üstlenmek ismine biz de sürecin içerisinde yer alabiliriz, almayabiliriz çok kıymetli değil. Sonra takviyemizi kamuoyuna ‘Biz bu çerçevede önümüzdeki seçimde bu adayı destekleyeceğiz’ diyeceğiz. Her iki aday da diyecekler ki ‘Ben sana bu kuralları yerine getirirsem bu taraftan oy kaybederim, evet değil’ diyecekler. O vakit biz de ‘Bizim taleplerimiz bunlardı. Hem Kılıçdaroğlu hem Erdoğan talepleri karşılayamayacağını söyledi. Nokta koyuyoruz. İki adayı da desteklemiyoruz’ diyeceğiz.”