Tutuklama kararı sonrası Merdan Yanardağ'ın avukatından açıklama: Kelamlar bize ilişkin ancak cımbızlanmış ve bağlamından koparılmış

Tutuklama kararı sonrası Merdan Yanardağ’ın avukatından açıklama: Kelamlar bize ilişkin ancak cımbızlanmış ve bağlamından koparılmış

Gazeteci Merdan Yanardağ‘ın bir televizyon programında terörist başı Abdullah Öcalan ile ilgili sözleri nedeniyle tutuklanmasının akabinde avukatı Bilgütay Hakkı Durna açıklama yaparak, “İtiraz hakkımızı kullanacağız. Hukuksal açıdan boş bir belge, desteği olmayan bir belge olduğunu düşünüyorum. Rastgele bir hata ögesinin oluşmadığı kanaatindeyim” dedi.

“HAKKINDA İKİ SUÇLAMA YÖNELTİLMİŞTİ”

Gazeteci Merdan Yanardağ, bir televizyon programında bölücü terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan hakkındaki açıklamaları nedeniyle ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ hatasından tutuklandı. Tutuklama kararının akabinde İstanbul Adalet sarayı önünde açıklama yapan Yanardağ‘ın avukatı Bilgütay Hakkı Durna, “Dün Merdan Yanardağ ile ilgili başlayan soruşturma bugün tutuklanma ile sonuçlandı. Dün, emniyet tabirinde hakkında iki suçlama yöneltilmişti. ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Suçu ve hatalıyı övmek’ kabahatlerinden ötürü tabir verdik. Daha sonra savcılık ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ kabahatinden tutuklanma talebiyle hakimliğe sevk etti. Başka kabahat açısından tutuklama talebinde bulunmadı.

“20 DAKİKALIK KISIMDA 4-5 DAKİKA MONTAJLANMIŞ”

Soruşturma sırf, toplumsal medyada dolaşan, aslında biliyorsunuz Merdan Yanardağ’ın programı uzun bir program. 4 soru 4 karşılık yanlış söylemiyorsam ismini. Orada bir 15-20 dakikalık kısım bu mevzuya ayrılmış durumda. Onun 4-5 dakikası montajlanmış, cımbızlanmış hali toplumsal medyada dolaşıyor. O halinin tahlili yapılmış ve halde soruşturma başlatılmış. Yani bu kelamlar bize ilişkin. Fakat bu kelamlar bağlamından koparılmış, bir birine yapıştırılmış bizim kederimizi de anlatmıyor. İtiraz hakkımız var. O itirazımızı kullanacağız. Ben, türel açıdan soruşturma belgesinin boş bir belge olduğunu, dayanaksız bir belge olduğunu, hata ögelerinin oluşmadığı kanaatindeyim” dedi.

NE DEDİ?

TELE 1 Genel Yayın Direktörü gazeteci Merdan Yanardağ, TELE 1 ekranlarında yaptığı bir konuşmada söylediği sözlerle gündem yarattı. Yanardağ reaksiyon çeken açıklamasında, “İmralı’ya baktığımız vakit, 70 yaşını geçmiş bir Abdullah Öcalan ve kabul etmek gerekir ki çok uzun müddettir, 25 yıldır kesintisiz mahpusta ve tecritte olan bir bireyden kelam ediyorum. Türkiye’de en uzun müddet yatan siyasi mahkumdur. Olağan infaz kanunları geçerli olsa aslında hür bırakılması gerekiyor, konut mahpusu vs. Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritin hukukta hiçbir yeri yoktur. Kaldırılması lazım. Biz görmüyoruz, duymuyoruz, tartışamıyoruz. O izliyor mu izlemiyor mu bilmiyoruz” dedi.

“REHİN OLARAK TUTMUŞSUN”

Yanardağ kelamlarını şöyle sürdürdü: “Ama orada elinde rehin olarak tutmuşsun, adamla pazarlık yapıyorsun. Onun üzerinden tehdit savuruyorsun. Ailesiyle bile görüşemiyor, avukatlarıyla görüşemiyor. Bu türlü bir infaz sistemi olabilir mi? Abdullah Öcalan hafife alınacak birisi değil. Neredeyse cezaevinde filozof oldu zira okumaktan diğer bir şey yapmıyor. Siyaseti yanlışsız okuyan, hakikat nazaran, yanlışsız çözümleyen son derece zeki birisidir.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Aktüel