Türkmenistan'da yerli araba Togg'a farklı karşılama! Rahmet getirsin diye üzerine un serpip tütsü yaktılar

Türkmenistan’da yerli araba Togg’a farklı karşılama! Rahmet getirsin diye üzerine un serpip tütsü yaktılar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Togg heyeti, Pamukkale’den ismini alan beyaz renkli iki aracı, merasimle Türkmenistan Devlet Lideri Serdar Berdimuhammedov’a teslim etti. Yöresel kıyafetler giyen Türkmenistanlı bayanlar Togg’un üzerinde tütsü gezdirip rahmet getirmesi için un serpti.

TÜRKMENİSTAN’A İKİ TOGG VERİLDİ

Daha evvel Azerbaycan ve Kazakistan’a teslim edilen Togg’un yeni varış noktası Türkmenistan oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Togg İdare Heyeti Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu ile beyaz renkli iki Togg’u Türkmenistan Devlet Lideri Serdar Berdimuhammedov’a, Arkadağ Akıllı Kenti’nin açılış merasimlerinde verdi. İki farklı Togg’un merasimde yer alması büyük beğeni toplarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkür edildi.

YÖRESEL KIYAFETLİ BAYANLAR TOGG’UN ÜZERİNDE TÜTSÜ GEZDİRDİ

Teslim alınan Togg’lar Türkmenistanlılar tarafından büyük ilgi gördü. Türkmenistan gelenekleri gereği yöresel kıyafetli bayanlar, aygıtların nazardan korunması için üzerlik otu tütsüsünü araçların etrafında gezdirdi. Deve yününden yapılan “Alaca” isimli nazarlık da Togg’ların direksiyonuna bağlandı. Aracın rahmet getirmesi için de üzerine un serpildi.

BERDİMUHAMMEDOV, TOGG’U ÇOK BEĞENDİ

Teslim merasiminde, Türkmenistanlı bakanlar da hazır bulundu. Berdimuhammedov, Togg’un T10X modelini test etti ve arabası çok beğendiğini söyledi.

“TOGG TÜM DÜNYADA TAKDİR TOPLAMAYA DEVAM EDECEK”

Bakan Kacır, merasimde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takdirleriyle, Türkmenistan’a ve Halk Meclisi Lideri’ne sunulmak üzere iki Togg arabasını getirdiklerini belirtti. Bir akıllı kentin açılış merasiminde, Türk mühendislerinin yapıtı olan akıllı aygıtları olan Togg araçlarını sunmanın çok manalı olduğuna dikkati çeken Kacır, şunları kaydetti: “Azerbaycan ve Kazakistan’ın akabinde Türkmenistan’a da Togg arabalarını teslim etmekten gurur duyuyoruz. Geçit merasiminde Cumhurbaşkanı’mızın da şahsen ismi zikredildi ve Togg araçlarımız da merasime katıldı. Bu da bizim için başka bir memnunluk vesilesi oldu. Ümit ediyorum önümüzdeki devirde Togg araçları yalnızca Türkiye’de değil, başta Türk Cumhuriyetleri ve kardeş coğrafyalarımız olmak üzere tüm dünyada büyük bir beğeniyle takdir toplamaya devam edecek.”

Kaynak: AA / Zeynep Duyar – İktisat