Türkiye'de 9 günlük tatil sürecinde sıhhat takımları vazife başında

Türkiye’de 9 günlük tatil sürecinde sıhhat takımları vazife başında

– Türkiye’de 9 günlük tatili sürecinde 19 bin 83 Acil sıhhat hizmeti işçisi ile birlikte 171 UMKE aracı ve 855 UMKE işçisi misyon yapıyor

ANKARA – Kurban Bayramı nedeniyle ve 9 günlük tatili sürecinde Sıhhat Bakanlığı tarafından Türkiye’de günlük 3 bin 287 ambulans, 19 bin 83 Acil sıhhat hizmeti çalışanı ile birlikte 171 UMKE aracı ve 855 UMKE işçisi misyon yapıyor.

Kurban Bayramı nedeniyle ve 9 günlük tatili sürecinde Sıhhat Bakanlığı tarafından Türkiye’de günlük 3 bin 287 ambulans, 19 bin 83 Acil sıhhat hizmeti çalışanı ile birlikte 171 UMKE aracı ve 855 UMKE işçisi vazife yaptı. Bu kapsamda İstanbul, Ankara ve İzmir vilayetleri başta olmak üzere ülke genelinde etraf yolu ilişki noktalarında; sıhhat önlemi alarak acil durumlara en kısa müddette müdahale edebilmek için helikopter ambulans, acil yardım ambulansı, UMKE timi ve motorize takımla hazır bekledi. Kulu mevkiinde ise 14 sıhhat işçisi, 1 Helikopter ambulansı, 1 UMKE aracı 1 Acil Yardım ambulansı 2 motorize ambulansı hazır bekledi.

Her vakit takımlarla hazır olduklarını söyleyen sıhhat işçisi Muhammed İpek “Ankara Vilayet Sıhhat Müdürlüğüne ilişkin 1 adet kara ambulans, 2 motorize ambulans ve 1 UMKE aracımız mevcut. Ayrıyeten bir helikopter ambulansımız da bu alanda bizimle bir arada bekliyor. Buradaki bizim emelimiz bayram tatili müddetince burada trafik yoğunluğundan ötürü yaşanabilecek olaylara en süratli formda müdahale etmek. Motosiklet ambulansının emeli trafikte biliyorsunuz trafik kazası üzere olduğu durumlarda trafik yoğunluğu çok derecede artabiliyor. Bu süreçte ortadaki dar kodları kullanarak hadiseyi en süratli formda ulaşılabilmesi için motosiklet ambulanslarımız var. Motosiklet ambulans olaya önden birinci müdahalesini gerçekleştirdikten sonra arttan kara ambulansın içinde hastanın naklini sağlıyor. Şayet sıkışmalı ya da bir durum kelam hususuysa bu kazada UMKE takımlarımızın müdahalesiyle hastayı alandan naklediyoruz. Şuanda Ankara’ya pozisyonumuz yaklaşık 100 kilometrelik bir aralıkta. Buradan karayoluyla hastayı nakletmemiz Etlik Kent Hastanesi ya da Bilkent Şehir Hastanesi’ne yaklaşık 1 saat, 1 saat 15 dakika üzere bir müddet alacaktır. Bunu asgarî düzeye indirmek için helikopter ambulansla burada bizimle birlikte konumlandırıldı. Helikopter ambulansın sayesinde buradan hastayı 20 dakika üzere kısa bir müddette hastamızı Ankara’ya naklini sağlayabiliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Doğukan Gürel – Sıhhat