Türk-İş: 4 kişilik ailenin açlık hududu 10 bin 373 TL

Türk-İş: 4 kişilik ailenin açlık hududu 10 bin 373 TL

Türkiye Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), 4 kişilik bir ailenin haziran ayında besin harcaması meblağının ( Açlık Sınırı ), 10 bin 373 TL olarak hesaplandığını açıkladı.

BEKAR BİR ÇALIŞANIN YAŞAMA MALİYETİ AYLIK 13 BİN 471 LİRA

Türk-İş’in Haziran 2023 devrine ait ‘Açlık ve Yoksulluk Hududu Araştırması’nın sonuçlarına nazaran; 4 kişilik ailenin sağlıklı, istikrarlı ve kâfi beslenebilmesi için yapması gereken besin harcaması meblağını söz eden açlık sonu, 10 bin 373 TL hesaplandı. Besin harcaması ile giysi, konut, ulaşım, eğitim, sıhhat ve gibisi gereksinimler için yapılması mecburî öbür aylık harcamalarının toplam fiyatına denk gelen yoksulluk sonu, 33 bin 789 TL oldu. Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 13 bin 471 liraya yükseldi. Ankara’da yaşayan 4 kişilik ailenin besin için yapması gereken taban harcama fiyatındaki artış, bir evvelki aya nazaran yüzde 0,10 oranında gerçekleşti.

DANA ETİ ZAMLANDI

Gıda eserlerinin haziran ayında gözlemlenen değişiminde süt fiyatı sabit kaldı, peynir fiyatı yüzde 4 geriledi, yoğurt yüzde 5 zamlandı. İthal edilmiş karkas etlerin düşük fiyattan verildiği Et ve Süt Kurumu, Ankara Besin ve Muhtaçlık Hususları Perakendecileri Derneği bünyesinde faaliyet gösteren marketlerin bir kısmında, et fiyatlarına 30 TL artırım geldi. Dana kıyma kilogram fiyatı 220, dana kuşbaşı kilogram fiyatı 240 TL oldu. Ulusal zincir marketler ve yerli et satan lokal marketlerin pek birçoklarında da geçen aya nazaran 20’şer TL artırım geldi. Dana kıyma ortalama kilogram 300, dana kuşbaşı ortalama kilogram fiyatı 335 TL oldu.

YUMURTA YÜZDE 3 ZAMLANDI

Haziranda kuzu ve balık fiyatları sonlu seviyede gerilerken; tavuk eti fiyatı yüzde 12 geriledi. Yumurta yüzde 3 zamlandı ve tanesi ortalama 3 TL’den satılmaya başladı. Kuru fasulyede sonlu seviyede, yeşil ve kırmızı mercimekte yüzde 7’şer fiyat düşüşü yaşandı. Nohut yüzde 9, yağlı tohumlar ise yüzde 6 zamlandı.

HAZİRANIN ARTIRIM ŞAMPİYONU KIVIRCIK

Pirinç yüzde 5, bulgur ve irmik yüzde 3 zamlanırken; ekmek ve makarna fiyatı değişmedi. Un fiyatı hafif düzeyde geriledi. Semt pazarlarında yeşil soğan, maydanoz üzere salata yeşilliklerinin fiyatı değişmezken; ıspanak, pazı üzere yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları yüzde 7 arttı. Patates, kuru soğan, domates, patlıcan, fasulye, havuç fiyatları geriledi. Ayın artırım şampiyonu yüzde 87’lik artışla kıvırcık oldu ve ortalama 25 TL’den satıldı. Sivri biber, salatalık, turp fiyatları yükseldi. Şeftali, kayısı, papaz eriği, çilek, nektarin, yenidünya ve muz fiyatları geriledi. Tezgahlarda en uygun fiyatlı meyve elma oldu. Ortalama zerzevat kilogram fiyatı 19,46 TL, ortalama meyve kilogram fiyatı 22,39 TL oldu.

Bir ayda ayçiçek yağı fiyatı ortalama yüzde 3, tereyağı fiyatı sonlu düzeyde düştü. Zeytinyağı yüzde 4 oranında zamlandı. Çay yüzde 31, tuz yüzde 30, siyah zeytin yüzde 7, baharatlar yüzde 4, yeşil zeytin ve reçel yüzde 3 zamlandı. Şeker ve pekmezde sonlu düzeyde fiyat artışı yaşandı. Salça fiyatları yüzde 3 düştü.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / İktisat