Tom Yum Goong tarifi! Masterchef Tom Yum Goong çorbası nasıl yapılır? Tom Yum Goong için gerekli gereçler nelerdir? Tom Yum Goong hangi ülkeye ilişkin?

Tom Yum Goong tarifi! Masterchef Tom Yum Goong çorbası nasıl yapılır? Tom Yum Goong için gerekli gereçler nelerdir? Tom Yum Goong hangi ülkeye ilişkin?

Masterchef’te bugün birbirinden hoş yemekler yapıldı. Seyircilerin en merak ettiği husus Tom Yum Goong tanımı oldu. Pekala en hoş Tom Yum Goong yemek tanımı nasıldır? Tom Yum Goong yemeği nasıl yapılır? Tom Yum Goong için gerekli materyaller nelerdir? Tom Yum Goong tarifi! Tom Yum Goong nedir, ne demek? Masterchef Tom Yum Goong nasıl yapılır? Tom Yum Goong hangi ülkenin yemeği? Tom Yum Goong hangi ülkeye ve yöreye aittir? İşte ayrıntılar…

TOM YAM NEDİR, NE DEMEK?

Tom yam, çoklukla karidesle pişirilen bir tıp sıcak ve ekşi Tay çorbasıdır.

“Tom yam” sözleri iki Tayca sözden türetilmiştir. Tom kaynatma sürecini söz ederken, yam “karışık” manasına gelmektedir. Tom yam, et suyunda cömertçe kullanılan kokulu baharatlar ve otlar ile kendine has sıcak ve ekşi tatları ile karakterize edilmektedir. Çorba, ayrıyeten limon otu, kaffir misket limonu yaprağı, havlıcan, limon suyu, balık sosu ve ezilmiş kırmızı biber üzere taze materyallerle yapılmaktadır. Tom yam baharatı, kaffir misket limonu yaprağı ve kırmızı biber içeriği nedeniyle potansiyel bir işlevsel besin ve doğal bir antimikrobiyal olarak araştırılmıştır.

Ticari tom yam ezmesi, tüm bitki bileşenlerinin ezilmesi ve derin yağda kızartılması, akabinde baharat ve öteki hami bileşenlerin eklenmesiyle yapılır. Macun şişelenir yahut paketlenir ve dünya çapında satılır. Macunla tatlandırılmış Tom yam, taze bitki içerikleriyle yapılandan farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Çorba ekseriyetle karides, tavuk yahut domuz eti üzere etleri içerir.

TOM YUM GOONGİÇİN GEREKLİ MALZEMELER

 • İnce dilimlenmiş 3 adet kırmızı acı biber,
 • 3 tane kurutulmuş kaffir lime yaprağı,
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş limon otu,
 • 2 tatlı kaşığı taze zencefil rendesi ya da 3 dilim kurutulmuş galangal,
 • 2 yemek kaşığı lime suyu,
 • 2 yemek kaşığı balık sosu,
 • yarım yemek kaşığı esmer şeker,
 • 1-2 Yemek Kaşığı Acı Biber Ezmesi,
 • 1 su bardağı su,
 • 1 çay kaşığı balık tozu (hon-dashi),
 • 1 su bardağı jumbo karides, temizlenmiş, ayıklanmış,
 • 2 çay bardağı mantar

TOM YUM GOONG NASIL YAPILIR?

1 çay kaşığı balık tozunu ve 1 su bardağı suyu bir tencerede kaynamaya bırakın.

Kaynayınca limon otunu, zencefil rendesini (ya dakurutulmuş galangal dilimlerini) ve lime yapraklarını ekleyip kısık ateşte 5 dakika kaynatın.

Daha sonra acı biber ezmesini, mantarları, balık sosunu, , lime suyunu ve şekeri ekleyip hepsini karıştırın.

İnce dilimlenmiş kırmızı biberleri ve karidesleri tencereye alın.

3-4 dakika daha kaynatıp çorbayı ocaktan indirin.

Kaşıkla çorbadaki limon otlarını, lime yapraklarını ve eklediyseniz kurutulmuş galangal dilimlerini alın. İnce kıyılmış taze kişniş yaprakları ile Tom Yum Goong çorbasınıservis edin.

Afiyet olsun.