Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Şenliği Karşılama Geleneği Yapıldı

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Şenliği Karşılama Geleneği Yapıldı

Unesco İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ndeki Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Şenliği haftasında, 40 şahıstan oluşan Kırkpınar davul ve zurna grubunun ‘karşılama’ geleneği yapıldı.

Türkiye‘nin başpehlivanının belirlendiği, bu yıl 3-9 Temmuz tarihleri ortasında gerçekleştirilecek 662’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri haftası kapsamında, tertibin ‘karşılama’ geleneği yapıldı. Kırkpınar’ın 40 bireyden oluşan davul ve zurna takımı, sabah saatlerinde Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin ve Belediye Lideri Recep Gürkan’ı makamlarında karşılayarak, Kırkpınar’ın başladığının muştusunu verdi. Takım, birinci olarak tertibe mesken sahipliği yapan Gürkan’ı belediye binası önünde karşıladı. Gürkan, davul ve zurna takımına gelenek gereği para verdi.

‘BU YILIN KIRKPINAR İÇİN FARKLI KIYMETİ VAR’Bir müddet davul ve zurna grubunun çaldığı müzikleri dinleyen Gürkan, tarihi tertibin 662’ncisini yapmaktan onur ve gurur duyduklarını söyledi. Gürkan, “Her Kırkpınar’da güya birinci Kırkpınar’ımızmış üzere heyecanlanıyoruz. Sanki daha uygununu nasıl yapabiliriz? Daha hoşunu nasıl yapabiliriz? diye. Kuşkusuz eksiklerimiz, yanlışlarımız oluyordur lakin her yıl daha da güzelini yapma çabamızdan, kararlılığımızdan, heyecanımızdan hiçbir şey kaybetmedik. Bu yılın özel bir değeri var; zira Cumhuriyet’in 100’üncü yılı. Olağan burada Türk milletinin büyüklüğü de ortaya çıkıyor. Osmanlı’nın Rumeli’ye fethiyle başlayan Kırkpınar, Cumhuriyet’e kadar geliyor. Bugün, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında, hala bu geleneği devam ettiriyoruz. Burada hem Türk milletinin kararlılığı var, hem de Edirnelilerin istikrarından kelam etmek gerekiyor. Edirneliler de her koşulda, her ortamda Kırkpınar’ı, Türkün cet sporu olan yağlı güreşi yapmışlar ve yapmaktan asla vazgeçmemişlerdir. Bunu çok kıymetli buluyorum, çok kıymetli buluyorum” dedi.’BU YIL, ALIŞILAN KIRKPINAR FORMATININ SON YILI’Cumhuriyet’in 100’üncü yılına yakışır bir Kırkpınar tertibi yapmak istediklerini söyleyen Gürkan, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bu toprakları bize vatan olarak armağan eden tüm şehitlerimize yakışır, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına yakışır bir Kırkpınar’ı gerçekleştireceğiz. Güreşlerimiz cuma günü başlayacak; biliyorsunuz. Bu yıl uzun yıllardır lisana getirdiğimiz alışılagelmiş güreş formatının son yılı. Önümüzdeki yıldan itibaren daha nitelikli, daha kaliteli, daha seyir zevki yüksek ve gelenekselliğine daha yakın, kıran kırana bir Kırkpınar izleyeceğiz. Türkiye Klâsik Güreşler Federasyonu bizim davetlerimize kayıtsız kalmadı. Güreş topluluğu kayıtsız kalmadı. Kırkpınar ağamız Seyfettin Selim kayıtsız kalmadı. Federasyon Başkanı’mız İbrahim Türkiş ve federasyonun delegeleri kayıtsız kalmadı” diye konuştu.’PUANLAMA SİSTEMİ İLE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER OLACAK’Yeni sisteme ait ayrıntıları paylaşan Gürkan, şöyle dedi: “Türkiye yağlı güreşler ligi düzenlemesi ile Kırkpınar’a kimlerin katılabileceği, kimlerin bu puanı hak ettiği, Kırkpınar’a katılmayı hak ettiği yıl sonunda listelenecek. Güreşler bittiğinde ve önümüzdeki yıl Kırkpınar’da mevcut 14 uzunluğumuzda başpehlivanlık hariç başka 13 uzunlukta en yüksek puan alan 64’er pehlivan, başpehlivanlık uzunluğunda da 32 pehlivan katılacak. Bu da bize vakit açısından daha hoş güreşler izlememize fırsat tanıyacak. Bu puanlama sistemi ile ilgili önemli değişiklikler olacak. Böylelikle Kırkpınar, gelecek yüzyıllara daha sağlam halde taşınmış olacak.”‘BU YIL GÜREŞÇİ SAYISINDA PATLAMA YAŞANABİLİR’

Güreş formatının değişmesiyle bu yıl pehlivan sayısında patlama yaşanabileceğini lisana getiren Gürkan, “Federasyonun lisans verdiği herkes, dualı çayıra çıkabiliyor. Biliyorsunuz 2 bin 400’ler civarında bir iştirakçimiz kelam konusu. Lakin benim bildiğim ya da bana ulaşan datalar, Türkiye’de yaklaşık 3 bin civarında yağlı güreş yapan pehlivan oldu. Bu sayı biraz daha artabilir. Dediğim üzere bir taraftan baktığınızda iştirakçi rekoru kırıyorsunuz hoş. Fakat cuma sabahı 8.30’da güreşleri başlatmak zorunda kalıyoruz. Başpehlivanlık güreşlerinde biliyorsunuz yarım saat sonra puanlamaya geçmek zorunda kalıyoruz yahut öbür güreşlerde. Bu da gittikçe güreşin o kıran kırana özelliğinin kaybolmasına sebep oluyor. Bu yıl tahminen dediğiniz üzere bir patlama yaşanabilir. Puanlamaya geçmeden ‘hadi biz de dualı çayıra çıkalım’ diye fakat önümüzdeki yıldan itibaren her şey bizim istediğimiz üzere yoluna girecek, rotasına girecek ve ondan sonra daha kaliteli güreşler izleyeceğiz” dedi. Kırkpınar davul ve zurna grubu, daha sonra Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin’i valilik binası önünde karşıladı. Zehin de gruba gelenek gereği para verirken, bir müddet çalınan müzikleri dinledi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Olgay Güler – Kültür Sanat