Sportif yönetici nedir? Sportif yönetici ne iş yapar? Sportif yönetici vazifeleri nedir?

Sportif yönetici nedir? Sportif yönetici ne iş yapar? Sportif yönetici vazifeleri nedir?

Sportif yönetici nedir? Sportif yönetici ne iş yapar? Sportif yönetici vazifeleri nedir? merak ediliyor. Fenerbahçe’de sportif yöneticilik vazifesine Mario Branco getirildi. Sarı-lacivertli kulüpten yapılan açıklamada, “Sezon yapılanmasını sürdüren Profesyonel Futbol Grubumuzda, Sportif Yöneticilik vazifesine Mario Branco getirilmiştir.” sözleri kullanıldı. Merak edilenler ortasında ise Sportif yönetici nedir? Sportif yönetici ne iş yapar? Sportif yönetici vazifeleri nedir? soruları aratıldı.

SPORTİF YÖNETİCİ NEDİR?

Sportif yönetici ( İngilizce ; Director of football sözünden gelir), Sportif yönetici teknik yöneticisi baskı altına alan bir durum değil bilakis teknik birikimiyle ona takviye olan, teknik takım ve idare ortasındaki köprü pozisyonunda bulunan ve futbolcuların özel meseleleri da dahil her hususta onlara dayanak olan bir mevkiidir.

Teknik yönetici, gün gün kadronun durumuyla ilgilenecek kişidir. Form durumları, taktiksel ataklar, oyun anlayışının geliştirilmesi, futbolcuların şahsî gelişimi üzere bahisler, teknik yöneticinin işi olsa da ekibin transfer ve kamp bütçeleri, oyuncu takip sistemi (scouting), gençlik geliştirme ünitesi (altyapı) sportif yöneticinin sorumluluk alanıdır.

SPORTİF YÖNETİCİNİN TARİHÇESİ NEDİR?

1969 yılında “Genel Menajer” sıfatıyla yola devam kararı alan Manchester United’ın efsane ismi Matt Busby, teknik yönetici olarak Wilf McGuinness’ı atamış, sonra onun misyonuna son vererek yine grubun başına geçmiştir. Lakin gerçek manada sportif yöneticilik yapan birinci kişi olarak, Southampton’dan Lawrie McMenemy olarak kabul edilmektedir. 1973’te teknik yönetici olarak işbaşı yapan İngiliz, 1981 yılında Alan Ball’u teknik yöneticiliğe atamıştır.

McMenemy birebir vakitte kulüpte Dave Merrington ve Graeme Souness’ı da vazifeye getirmiştir. Bu vazifenin Alman futbolundaki elçisi ise de 1979 yılından beri Bayern Münih’te bu misyonu yapan Uli Hoeneß’tir. Türkiye’de ise bu vazife birinci kere Fenerbahçe’de Aykut Kocaman tarafından yapılmış Aykut Kocaman Cristoph Daum’un misyonundan ayrılmasından sonra ise teknik yöneticiliğe getirilmiştir. Trabzonspor’da ise bu vazifeye birinci kere Ünal Karaman getirilmiştir. Beşiktaş’ta bu misyonu birinci defa Lider İhtimam yaparken son olarak 2013 yılında Galatasaray bu vazifeye eski futbolcusu Tomáš Ujfalusi’yi getirmiştir.