Son Dakika: Soruşturma kapatıldı! İsyan çıkaran Wagner, askeri ekipmanlarını Rus ordusuna teslim edecek

Son Dakika: Soruşturma kapatıldı! İsyan çıkaran Wagner, askeri ekipmanlarını Rus ordusuna teslim edecek

Rus paralı asker kümesi Wagner‘in başkanı Prigojin’in Rus ordusunun cephe gerisinde bulunan Wagner güçlerini vurduğunu tez etmesiyle başlayan isyan 1 günde muahede yoluyla sona erdi. Wagner kümenin ağır askeri teçhizatı savunma bakanlığına teslim etmeye hazırlanırken; Rusya Federal Güvenlik Servisi ise silahlı isyana ait açılan soruşturmaların düşürüldüğünü açıkladı.

BELARUS ORTAYA GİRDİ, MUTABAKAT SAĞLANDI

Wagner cumartesi günü Moskova’ya ilerleyerek, Ukrayna’daki savaşın berbat yönetim edilmesi teziyle Rusya’nın askeri liderliğinin vazifeden alınmasını talep etti. Daha sonra isyanlarını birdenbire sona erdirdiler ve Belarus Devlet Lideri Alexander Lukashenko’nun aracılık ettiği bir muahede uyarınca üsse geri döndüler.

WAGNER’E 3 SEÇENEK SUNDU

İsyanın başladığı gün askerleri “Vatan haini” ilan eden Putin, dün de Wagner savaşçılarına üç seçenek sundu. Putin, “Kan dökülmesini önleyen Wagner kumandanlarına teşekkür ederim, Belarus’a gitmek isteyen savaşçılarına sözümü tutacağım. Ya orduya katılırlar, ya Belarus’a sarfiyatlar ya da konutlarına dönerler.” dedi. Putin, konuşmasının satır ortasında ise “İsyanın önderleri adalet önüne çıkacak” sözlerini kullandı.

WAGNER’LE İLGİLİ 2 YENİ HAMLE

Dünya Rusya’daki gelişmelere odaklanırken Wagner başkanı Prigojin’in Belarus’a gitmesi bekleniyor. Wagner güçlerine ise Putin’in sunduğu yollardan diğer bir seçenek kalmıyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Wagner paralı asker kümesine ilişkin ağır silahların Rus ordusuna teslim edileceğini duyurdu. Federal Güvelik Yönetimi ise silahlı isyan nedeniyle Wagner kümesine karşı açılan ceza davasını düşürdü.