Son Dakika: Rusya'da Prigojin'den isyan sonrası birinci kelamlar: Wagner 1 Temmuz'da tasfiye edilecek

Son Dakika: Rusya’da Prigojin’den isyan sonrası birinci kelamlar: Wagner 1 Temmuz’da tasfiye edilecek

Ukrayna’da savaşan Rus paralı ordu Wagner‘in Moskova idaresine karşı başlattığı isyan 1 gün sürdü. Kriz, Belarus’un ortaya girmesiyle son buldu. Wagner‘in önderi Prigojin’in Belarus’a gitmesine karar verildi.

“HEDEFİMİZ PUTİN’İ DEVİRMEK DEĞİLDİ”

Rusya‘da yaşanan gelişmeler merakla takip edilirken, Wagner başkanı Yevgeniy Prigojin de birinci sefer konuştu. Nerede olduğu tam olarak bilinmeyen Prigojin, Wagner’in tasfiye edileceğini söyledi. Prigojin, Wagner 1 Temmuz’da tasfiye edilecek. Gayemiz Putin’i devirmek değildi” dedi.

“HATA YAPANLARDAN HESAP SORMAK İSTEDİK”

Putin’in aşçısı lakaplı Prigojin, Telegram’dan yaptığı açıklamalarda şu sözleri kullandı: “Ukrayna’da yanılgı yapanların hesap vermesini istiyoruz. Kimse Savunma Bakanlığı ile mukavele imzalamayı kabul etmedi. Hiç saldırganlık göstermedik fakat füzelerle ve helikopterlerle vurulduk. Bizi tetikleyen buydu. Yürüyüşümüze adaletsizlik nedeniyle başladık. Özel askeri operasyon sırasında kusur yapanlardan hesap sormak istedik. Bu durum Rusya‘daki önemli güvenlik problemlerini gösterdi. Rusya liderliğini yok etmek için hareket etmedik. Emelimiz Wagner’in yok olmasını önlemekti. Rus askerlerinin kanını dökmemek için geri döndük. Rus havacılığını vurmak zorunda kalmaktan pişmanlık duyuyoruz.”

“AFRİKA’DA FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRECEK”

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, verdiği bir röportajda, “Wagner ayaklanması Rusya’nın dostlarıyla alakalarını değiştiremeyecek. Wagner, Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki faaliyetlerini sürdürecek. Wagner üyeleri orada eğitmen olarak çalışıyor. Bu iş elbette devam edecek” tabirlerini kullanmıştı.