Son Dakika! Kızamık olaylarında artış var, olayların yüzde 86'sı İstanbul'da

Son Dakika! Kızamık olaylarında artış var, olayların yüzde 86’sı İstanbul’da

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kızamık salgını tezlerinin denetim altında olduğunu ve tüm olaylar için gerekli tedavilerin uygulandığını belirtti. Koca, kızamık salgını savlarına ait, “Bizde de bölgesel, İstanbul yüklü olmak üzere olaylar var. Olayların yüzde 86’sı İstanbul’da. Bir salgın durumu kelam konusu değil, denetim altında. Tespit edilen tüm olaylar için gerekli tedaviler uygulanıyor. Ayrıyeten filyasyon çalışmaları son derece sıkı formda yapılıyor.” tabirlerini kullandı.

“SÖZLERİM ÇARPITILIYOR”

Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. “4 bin Suriyeli sağlıkçının istihdam edilmesine” yönelik bir soru üzerine Koca, bugünlerde 4 bin Suriyeli sağlıkçının istihdam edilmesi durumunun tekrar gündem yapıldığını, iki yıl evvel göç ve sıhhat bahisli milletlerarası bir toplantıdaki kelamlarının çarpıtılarak servis edildiğini kaydetti.

“GÖÇMENLERİN SIHHAT SARFİYATLARI AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN KARŞILANIYOR”

“Çalışanları da biz bir eğitimden geçirerek, Suriyeli vatandaşlardan seçerek, orada süreksiz mühletle kontratlı istihdam ediyoruz ve o parayı da Avrupa Birliği fonlarından ödüyoruz. Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin kaynaklarından, Suriyeli çalışan rastgele bir hekim yahut hemşireye rastgele bir fiyat ödenmesi kelam konusu dahi değil. Üstelik biz hem Suriyeli olan sıhhat çalışanıyla göçmenlere sıhhat hizmeti vererek üzerimizdeki yükü hafifletmiş oluyoruz, Avrupa Birliği fonundan da bunun masraflarını karşılıyoruz. Bu da yabancılara, Avrupa Birliği misyonlarına bilhassa anlatılmaya çalışıldı. Bizim üzerimizdeki bu yükü, sıhhat hizmetini bu formda yaparak, sistemi iyileştirdiğimizi anlatıyoruz. İki yıl evvel yapılmış bir açıklamanın güya 4 bin Suriyeli sağlıkçının bugün istihdam edilmiş üzere gündeme getirilmesi de manidar.”

“AŞIDA YERLİLEŞME ORANI YÜKSELECEK”

Bakan Koca, “yerli aşı üretimine” ait bir soruya ise “Hıfzıssıhha merkezimiz şu an inşaat halinde. Birinci etabı bitti, ikinci etabı devam ediyor. Bittiğinde, bugün kullandığımız tüm aşıların yüzde 86’sı yerli üretilir hale gelecek. Şu an Hepatit-A, suçiçeği ve kuduz aşılarını, teknoloji transferiyle yerlileştiriyoruz. Değerli bir etaba geldik, bitmek üzere.” karşılığını verdi.

Hıfzıssıhha merkezi tamamlanıp devreye girdiğinde aşıda yerlileşme oranının süratle yükseleceğine işaret eden Koca, Türkiye’nin yıllar sonra tekrar aşı üretebileceğini Turkovac ile gösterdiğini, bunun devamının bağışıklama programındaki aşıların üretilerek geleceğini söyledi.

“VAKALARIN YÜZDE 86’SI İSTANBUL’DA”

“Kızamık salgını iddialarının” hatırlatıldığı Bakan Koca, “Bir salgın durumu kelam konusu değil, denetim altında. Tespit edilen tüm olaylar için gerekli tedaviler uygulanıyor. Ayrıyeten filyasyon çalışmaları son derece sıkı formda yapılıyor.” sözlerini kullandı.

AŞI DAVETİ YAPTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu an göç nedeniyle birçok ülkede kızamığın arttığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Bizde de bölgesel, İstanbul yüklü olmak üzere hadiseler var. Olayların yüzde 86’sı İstanbul’da. Lakin dediğim üzere denetim altında. Taşınabilir sıhhat gruplarımızla takibini yapıyoruz. Vatandaşımızın süratle, eksik yahut hiç aşısı yapılmayan çocuğu varsa yaptırmasını bilhassa öneriyoruz. Biz 3 doz aşıyı bu periyotta önemsiyoruz. birinci iki doz 9 ve 12. aylarda, üçüncü doz ise 4 yaşında yapılmalı. Aile tabiplerimiz başta olmak üzere taşınabilir gruplarımızla de yaygın aşılamayı sürdürüyoruz.”