Siyaset faizi yükselirse ne olur? Merkez Bankası neden faiz artırır?

Siyaset faizi yükselirse ne olur? Merkez Bankası neden faiz artırır?

Politika faizi yükselirse ne olur? Merkez Bankası neden faiz artırır? merak ediliyor. Merkez Bankası Para Siyaseti Konseyi, Hafize Gaye Erkan başkanlığında birinci sefer toplandı. Siyaset faizi yükselirse ne olur? Merkez Bankası neden faiz artırır? soruları gündeme geliyor. Siyaset faizi yükselirse ne olur? Merkez Bankası neden faiz artırır? araştırılıyor. Siyaset faizi yükselirse ne olur? Merkez Bankası neden faiz artırır? Ayrıntılar haberimizdedir…

POLİTİKA FAİZİ YÜKSELİRSE NE OLUR?

Merkez Bankası 27 ay sonra birinci kere faiz artırımına gitti. Yeni lider Hafize Gaye Erkan’la birinci toplantısını yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Siyaseti Heyeti, siyaset faizini 6,5 baz puan artırarak yüzde 15’e çıkardı.

Kuruldan karara ait yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi: “Kurul, dezenflasyonun en kısa müddette tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın denetim altına alınması için nakdî sıkılaştırma sürecinin başlamasına karar vermiştir. Global iktisatta enflasyon düşerken, hala uzun periyot ortalamalarının çok üzerinde seyretmektedir. Bu nedenle, bütün dünyada merkez bankaları enflasyonu düşürmeye yönelik önlemler almaktadır.

Ülkemizde, yakın periyoda ait göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişe işaret etmektedir. Bu gelişmede yurtiçi talepteki güçlü seyir, maliyet istikametli baskılar ve hizmet enflasyonundaki katılık belirleyici olmuştur. Heyet, bu ögelere ek olarak fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın enflasyon üzerinde ek olumsuz tesir yapacağını öngörmektedir.

MERKEZ BANKASI NEDEN FAİZ ARTIRIR?

Merkez Bankası böylelikle 27 ay sonra birinci kere faiz artırmış oldu. Merkez Bankası, faizde üst taraflı adım atarak indirim sürecini sonlandırdı. Merkez, bundan evvelki en yüksek siyaset faizi artışını Mayıs 2018’de 8,5 puanla yapmıştı. Konsey siyaset faizini enflasyonun ana eğiliminin gerilemesini ve orta vadede yüzde 5 amacına ulaşmasını sağlayacak mali ve finansal şartları oluşturacak biçimde belirleyecektir. Enflasyon görünümünde besbelli güzelleşme sağlanana kadar nakdî sıkılaştırma gerektiği vakitte ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir. Enflasyon ve enflasyon eğilimine ait göstergeler yakından takip edilecek ve TCMB, fiyat istikrarı temel emeli doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

“PARA SİYASETİ AKTİFLİĞİ ARTACAK”

Parasal sıkılaştırma sürecinin başlaması ile para siyasetinin aktifliği artacaktır. Bununla birlikte, fiyat istikrarının sürekliliğini sağlamak maksadıyla, TCMB cari dengeyi güzelleştirecek stratejik yatırımları desteklemeye devam edecektir. Heyet, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa düzeneklerinin fonksiyonelliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek halde sadeleştirecektir. Sadeleşme süreci, tesir tahlilleri yapılarak kademeli olacaktır. Heyet, kararlarını öngörülebilir, bilgi odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.”