SES İzmir'den Yetki Yansısı: 'Çalışanlar İşiyle, Aşıyla, Çalışma Alanlarıyla Tehdit Edilmişlerdir'

SES İzmir’den Yetki Yansısı: ‘Çalışanlar İşiyle, Aşıyla, Çalışma Alanlarıyla Tehdit Edilmişlerdir’

KERİM UĞUR

İzmir Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi’nde sendikalar ortasında yaşanan yetki tartışmasıyla ilgili açıklama yapan Sıhhat ve Toplumsal Hizmet İşçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi Eş Lideri Erkan Batmaz, çalışanlara baskı yapıldığını öne sürerek hem hastane idaresine hem de yetkili sendika olarak tanınan Sağlık-Sen yetkililerine reaksiyon gösterdi. Batmaz, “Çalışanlar işiyle, aşıyla, çalışma alanlarıyla tehdit edilmişlerdir. Biz biliyoruz ki yetki bizimdir” dedi.

Sendika üyeleri bugün ellerinde “Sendika yetkiyi yöneticilerden değil işçilerden alır” yazılı pankartla İzmir Vilayet Sıhhat Müdürlüğü önüne gelerek hareket yaptı. Sağlıkçılar, aksiyonda “Yandaşlar istifa”, “Yetki hakkımız gasp edilemez”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Hak hukuk adalet” sloganları attı.

“YETKİLİLER, ŞAHISLARIN ÖZGÜR İRADELERİNE KET VURARAK İSTİFAYA ZORLAMIŞLARDIR”

Sağlıkçılar ismine açıklamayı SES İzmir Şubesi Eş Lideri Erkan Batmaz yaptı. Batmaz, açıklamasında şunları söyledi:

“Sendikal gayret haktır şiarıyla çıktığımız bu yolda çalışma arkadaşlarımıza yapılan baskıları biliyoruz. Hastanemizin idare ünitelerinde bulunan yetkililer makamlarındaki yetkilerini aşarak ve çalışma arkadaşlarımızı kapalı kapılar gerisinde mobbing ve baskıya maruz bırakarak şahısların özgür iradelerine ket vurarak istifaya zorlamışlardır. İşi dahada ileriye götürerek meskenlerine kadar gidilmiş ve hafta sonları dahi çalışanlar aranmıştır. Çalışanlar işiyle, aşıyla, çalışma alanlarıyla tehdit edilmişlerdir. Hedef nedir? Bizler elbette bilmekteyiz. ‘Koltuk sevdası olduğu açıktır’ ancak bir gerçek var ki o koltuklar baki değildir. Sendikalara eşit arada davranılmamıştır. Hastanede öncesinde yetkili sendika olan Sıhhat Sen yöneticisi bugün yönetimde misyon almaktadır. Sendikacılık koltuk için basamak mıdır bunu çalışanların takdirine bırakıyoruz. Sıhhat Sen’in isteğiyle yürütülen inceleme yöntem ve temel istikametinden hukuka karşıt olduğu üzere idari inceleme ciddiyetten de uzaktır. Biz biliyoruz ki yetki bizimdir.  Gücünü alandaki işçiden almayan sendika yetkiyi masa başında almaya çalışması yok kararındadır. Yapılan hukuksuzluğu hemen düzeltin. Çünkü yargı önünde hesap dönecektir. Çalışan işçiler üzerinden elinizi çekin! Baskılara son verin, iş barışını bozduğunuz alanlardaki iş gücü ve randımanını düşürmeyin, makamlarınızdaki yetkilerinizi aşmayın. Bu size son uyarımızdır”

“SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMININ ALTINDA ÇOK AĞIR BİR ZULÜMLE YAŞAMAK ZORUNDA KALDIK VE BU ZULÜM HER GEÇEN GÜN ARTTI”

Yaşanan olayla ilgili konuşan İzmir Tabip Odası Lideri Süleyman Kaynak ise “Bir sıhhatte dönüşüm programının altında çok ağır bir zulümle yaşamak zorunda kaldık ve bu zulüm her geçen gün arttı. Artık bu sıhhatte dönüşümün getirmiş olduğu tabip, hemşeri ve bütün sıhhat çalışanlarının uğradığı zulmün sona ermesini istiyoruz. Artık bu ülkede hepimiz Anayasaya, yasaya uygun toplumsal devlet unsurları içerisinde gerçek bir vatandaş üzere haklarımızla, hukukumuzla yaşamak istiyoruz. Bu son olay hiç de küçümsenmemelidir. Zira hukukun küçüğü büyüğü olmaz hukuk hukuktur. Bir tek insanın hukukunu çiğniyorsanız orada hukuksuzluk var demektir. Bu hukuksuzluğa hepimiz karşı çıkacağız, İzmir Tabip Odası olarak Anayasa, kanunlara uygun bir ömür sürmeyi istek etmekteyiz ve bütün meslektaşlarımızın da yasal içerisinde haklarının her vakit yanındayız” dedi.

Kaynak: ANKA / Sıhhat