Selimiye'de onarım çalışmaları 2025 yılında bitirilecek

Selimiye’de onarım çalışmaları 2025 yılında bitirilecek

Selimiye’de onarım çalışmaları 2025 yılında bitirilecek

EDİRNE UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Selimiye Camii onarım çalışmalarında kalem işçilikleri onarım mühletini uzatıyor.

Mimar Sinan‘ın ‘ustalık eserim’ dediği, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Selimiye Mescidi’nde geçtiğimiz yılın Kasım ayında başlanan onarım çalışmaları sürüyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Kısım Lideri, Onarım Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Can Binan, Selimiye Camii onarım çalışmalarının belirlenen seviyede devam ettiğini ve çalışmaların planlanan müddette bitmesi için çalışmaların devem ettiğini onarımın başlangıcında yapıyı statik olarak incelediklerini söz eden Binan, “Selimiye cami ve külliyesinin bir dünya miras salonu olduğunu biliyoruz. Hepimiz çok değerli bir şaheser. 16 yüzyıl teknolojisini teknoloji tarihi açısından çok değerli bir yapı bu yapının onarımı 2001 yılında başladı.2001 yılının sonuna hakikat benimle birlikte 5 kıymetli bilim insanı arkadaşımla birlikte bir bilim heyeti kuruldu. Biz bilim heyeti olarak her ay en az bir toplantı yapıyoruz. Bazen bu toplantıların sayısı daha fazla olabiliyor. Daima olarak buradaki uygulamayla bağlantı halindeyiz. Bu uygulama çok değerli uygulama yani Türkiye’deki en kıymetli müdafaa ve onarım mimari muhafaza ve onarım uygulamalarından bir tanesi. Selimiye çok değerli. Caminin her bir yeri dikkat harcayarak her bir noktayı neredeyse bazen santimetre kare seviyesinde tekrar tekrar münazara ederek birtakım kararları vermeye çalışıyoruz.

Prof. Dr. Can Binan, “Bu onarım 2025 yılında bitmesi için planlanmış vaziyette şu anda uygun durumda. Pek uygun gidiyor alışılmış kimi bütün onarımlarda olduğu üzere birtakım noktalarda çok daha fazla düşünmek biraz vakit harcamak tahminen 2 kere tahminen 3 kere münazara gerekiyor. Burada yapının özgünlüğünü koruma etmek en kıymetli yaklaşım. Burada onarıma evvel yapı 5 statik açıdan taşıyıcı sistemi açısından bir sorunu var mı yok mu o araştırıldı. Bilim heyetinde olan de çok pahalı hocalarımızla birlikte onun sonucunda çok kıymetli bir meselesinin olmadığı olduğu anlaşıldı. Birkaç noktasında kimi dışarıdan görünmeyecek ve yapının bütünlüğünü bozmayacak halde güçlendirme yapılması gerektiğine karar verildi. Onlar yapıldı o ondan onun sonrasında yapı elemanları seviyesindeki çalışmalara başlandı. Burada görüyorsunuz kubbe kurşunları ve kurşun altındaki katmanlar yenilendi minareleri ile ilgili külah kurşunların 3 tanesi galiba yenilendi.

“Kalem çalışmaları vakit alıyor”

Yenileme çalışmalarında en çok vakit alan iç kısımlardaki kalem personelliği olduğunu belirten Prof. Dr. Binan, “Vaktimizi alan şey yapının iç kısmındaki bilhassa bulunan kalem işi bezemeler. Dekorasyon her noktasında neredeyse tek tek her bir örtü altında, yüzey duvar yüzeylerindeki çizgi ve kalem işlerinde rampalar yapıldı. Katmanları açığa çıkarılmaya çalışıldı ve bu katmanlarından hangisinin korunması gerektiği ve nasıl korunması gerektiği konusunda tek tek fikir birliği yapıldı. Onun dışında burada minarelerde şu anda onura altlarında bulunan mukarnaslı kısımlardaki onarım çalışmaları sürüyor. Öbür minare korkulukların ve küpe işlerinde de birtakım süreçler yapılacak. Onunla ilgili materyal temrinleri falan gerçekleşti yani bu onarım ve çok süratli gitmiyor gitmemesi de lazım fakat müddeti içinde rahatlıkla bitebileceğini düşünüyorum” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mehmet Basmacı – Kültür Sanat