Sel ve heyelan Karadeniz'i esir aldı! Bakan Yerlikaya ve Tunç felaketi yaşayan Bartın'a gerçek yola çıktı

Sel ve heyelan Karadeniz’i esir aldı! Bakan Yerlikaya ve Tunç felaketi yaşayan Bartın’a gerçek yola çıktı

Şiddetli sağanak yağışlar, ülkenin büyük bir kısmını tesiri altına aldı. Yağışlarla birlikte yaşanan seller, Karadeniz‘de hayatı durma noktasına getirdi. Bölgede 1000’e yakın heyelan meydana gelirken, Zonguldak-İstanbul ve Bolu Dağı mevkisinde Ankara-İstanbul tarafı trafiğe kapandı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile Adalet Bakanı Yılmaz Tunç Bartın‘a hakikat hareket etti. Yağışların devam edeceği 20 kente turuncu ve sarı kodlu ihtar yapıldı.

TÜRKİYE ŞİDDETLİ YAĞIŞLARIN TESİRİ ALTINDA

Türkiye, şiddetli sağanak yağışların tesiri altına girdi. Dünden bu yana tesirli olan yağışlar şiddetini artırınca sel de beraberinde geldi. Sel suları, en büyük darbeyi Karadeniz Bölgesi’ne vurdu. Bölgede birçok kentte cadde ve sokaklar göle döndü, dereler taştı, heyelanlar nedeniyle yollar kapandı. Samsun’da sel sularına kapılan 1 kişi hayatını kaybetti.

BAKAN YERLİKAYA VE TUNÇ SEL BÖLGESİNDE

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, birçok kentte şiddetli yağışların devam edeceğini belirtirken, teyakkuz halindeki takımlar çalışmalarını artırdı. Selle ilgili son durumu paylaşan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç bölgeye hareket etti.

BAKAN YERLİKAYA: CAN KAYBIMIZ YOK

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Bakan Yerlikaya şunları söyledi: “Başta Batı Karadeniz Bölgemiz olmak üzere sel felaketinden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç ile birlikte Bartın‘a hakikat karayoluyla hareket halindeyiz. Valiliklerimiz ve AFAD koordinesinde Devletimiz bütün kurumlarıyla bölgede. 23 vatandaşımız helikopter, 73 vatandaşımız ise bot ve iş makineleriyle kurtarıldı. Şu an prestijiyle şükürler olsun can kaybımız yok. Hava Kurtarma takımlarımız ve tüm ünitelerimiz Milletimizin buyruğunda.

YAĞIŞLAR SÜRECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün son 24 saatteki datalarına nazaran Bartın vilayetimizde metrekare başına; Bartın Merkez: 134.8, Amasra: 182.4 kg, Arıt: 147.6 kg, Kozcağız: 129.2, Kurucaşile: 119.2, Hasankadı: 101.6, Ulus: 91.2 kg yağış düştü. Yağışların yarın sabah saatlerine kadar tesirini sürdürmesi bekleniyor. Lütfen, temkinli olalım; ikazları dikkate alalım.”

BAKAN TUNÇ: HAVADAN VE KARADAN MÜDAHALELERİMİZ DEVAM EDİYOR

Bakan Yılmaz Tunç ise, Twitter hesabındaki paylaşımında şu sözleri kullandı: “Bartın ve etraf vilayetlerimizde yaşanan sel afeti nedeniyle hemşehrilerimize bir kere daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya ile birlikte bölgeye hareket halindeyiz. AFAD uyumunda tüm üniteleri seferber etmiş durumdayız. Mahsur kalan hemşehrilerimiz için havadan ve karadan müdahalelerimiz devam ediyor. Devletimiz tüm imkanları ile seferber olmuş durumda. Allah memleketimizi her türlü afetten korusun.”

ULAŞIM KİLİTLENDİ

Şiddetli yağışlar ulaşımı da sekteye uğrattı. Bartın’da dağlardan gelen yağmur suyu nedeniyle Amasra Tüneli’nde su birikintisi oluştu, şoförler yolda zahmetle ilerledi.

KAYA MODÜLLERİ İSTANBUL-ZONGULDAK YOLUNU KAPADI

Zonguldak’ta sabah saatlerinde tesirini artıran yağış sonrası heyelan meydana geldi. Bölgede yollar ve tarım alanları sular altında kaldı. İstanbul- Zonguldak yolunun Ilıksu mevkii toprak ve kaya modülleriyle kapandı, yalnızca hastaneye gidenlere geçiş müsaadesi verildi.

İstanbul-Zonguldak yolu

ANKARA-İSTANBUL TARAFI DE TRAFİĞE KAPANDI

Ulaşımın durduğu yerlerden birisi de Bolu Dağı Tüneli mevkisi oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, çok yağışın akabinde TEM Otoyolu’nda yaşanan heyelan sebebiyle Ankara-İstanbul tarafının trafiğe kapandığını belirtti. Twitter hesabından paylaşım yapan Uraloğlu şunları söyledi: “Yoğun yağıştan ötürü Bolu Dağı Tüneli’nden sonra TEM Otoyolu’nda da meydana gelen heyelan sebebiyle Ankara-İstanbul istikameti trafiğe kapanmıştır. Ankara’dan İstanbul’a giden şoförlerimiz Abant gişelerinden D- 100’e yönelmiş ve o güzergâhta ağır bir trafik oluşmuştur. Ankara’dan İstanbul’a gidecek olan yol kullanıcılarının ikinci bir duyuruya kadar Ankara- Eskişehir – Bilecik – Sakarya istikametini kullanmaları gerekmektedir.”

“KARADENİZ’DE BİNE YAKIN HEYELAN VAR”

Sağanak yağışın hasarlara neden olduğu Ordu’da kent merkezinden geçen dereler taştı, cadde ve sokaklar göle döndü. Bölgeye gelen Afet ve Acil Durum İdaresi (AFAD) Lideri Yunus Sezer, sağanak nedeniyle bine yakın heyelan olduğunu tabir ederek, “Yaklaşık 130 kilogram yağış alındı. Büyük bir yağış Karadeniz’de. Buna bağlı olarak da bine yakın heyelan ve toprak kayması var. Gruplarımız bilhassa yerleşim yerleri etkilenen alanlarda şu anda 4 takımımız Ordu genelinde çalışmalarını devam ettiriyor. Burada tekrar vatandaşlarımızın mağdur olmaması için tüm çalışmalar en süratli biçimde ortaya konulacak” formunda konuştu.

EKİPLER TEYAKKUZDA

AFAD’dan yapılan açıklamaya nazaran, Zonguldak’ın Merkez ilçe ve Çaycuma ilçesindeki çok yağışlar nedeniyle bölgeye, Zonguldak Vilayet AFAD’dan 14 işçi, 3 bot, Bilecik Vilayet AFAD’dan 2 işçi, 1 motopomp, 1 pompa ve 1 araç, Manisa Vilayet AFAD’dan 3 işçi, 1 motopomp, 1 pompa ve 1 araç, Jandarma Arama Kurtarma’dan 7 dalgıç, 3 bot ve 2 araç görevlendirildi.

Ordu’da kimi iş yerlerinin içerisinde 1 metreye yaklaşan toprak yığınları oluştu

SAMSUN’DA 1 CAN KAYBI

Samsun’da tesirli olan sağanak nedeniyle sele kapılan 1 kişinin hayatını kaybettiğini kaydeden Sezer, “Maalesef dün tekrar bir vatandaşımızı sele kapılması sonucunda kaybettik Samsun’da. Geceden sabaha kadar arama-kurtarma çalışmaları devam etti. Sabah itibariyle onu da bulduk. Allah’tan rahmet diliyoruz. Yakınlarına da başsağlığı diliyoruz” tabirlerinde bulundu.

Sele kapılan genç bayanın cansız vücudu dere kenarında bulundu

DÜZCE’DE YERLEŞİM YERLERİ ZİYAN GÖRDÜ

Düzce’de de birçok noktada su taşkınları yaşandı. Merkeze bağlı Gündolaması köyünden geçen dere taşınca yollar suyla kaplandı, kimi yerleşim yerleri ziyan gördü.

BARTIN FELAKETİ YAŞIYOR

Sabah saatlerinde başlayan sağanak sebebiyle 3 saatte Bartın merkezde metrekareye 69 kilogram, Amasra ilçesine 117 kilogram, Kurucaşile ilçesine 73 kilogram yağış düştü. Sağanak yağış nedeniyle Batı Karadeniz Kıyı Yolu’nun Bartın-Sinop temas bölümünde bulunan Karaçay Deresi taştı. Derenin taşmasıyla asfaltta hasar oluştu.

EVLERİ SU BASTI

Bartın’da 129 ihbar bildirildi. Kentte çok yağışlar sonucu mesken su baskını, kaya düşmesi ve kanal taşması meydana geldi. Kuruçay deresinin taşmasıyla mahsur kalan 11 kişiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor. Öte yandan, Bartın çayı yüzde 100, Kirazlı Çeşme Barajı yüzde 20 doluluk düzeyine ulaştı.

KARAÇAY DERESİ TAŞTI

Karaçay Deresi’nin kenarında iş makinesi imalathanesinde mahsur kalan 3 personel, AFAD ve itfaiye takımları tarafından kurtarıldı. Bedeninde hafif sıyrıkları oluşan 3 kişi hastaneye kaldırıldı. Fabrikadan çok sayıda köpek de kurtarıldı. Derenin taşması nedeniyle Karaçay piknik alanı büsbütün su altında kalırken, piknik alanında bulunan köprü hasar aldı.

BARTIN IRMAĞI YÜKSELİNCE VATANDAŞLARIN TAHLİYESİNE BAŞLANDI

Bartın Irmağı 5 metre yükseldi. Irmak taşmaya başladı. Irmağın kenarında bulunan vatandaşların tahliyesi için çalışma başlatıldı. Bölgedeki mesken ve iş yerleri boşaltılıyor. Belediye grupları, anonslarla vatandaşları Bartın Irmağı’nın yakınlarında bulunmamaları konusunda uyarıyor. Bölgede ağır sağanak devam ediyor.

BARTIN VALİSİ DE OLAY YERİNDE

Kurtarma çalışmalarını takip eden Bartın Valisi Nurtaç Arslan, “Karaçay deremizde büyük bir yükselme oldu. Artık dere inmeye başladı. 3 kişiyi fabrikadan kurtardık, ambulanslara aldık. Çok şükür can kaybımız yok” dedi.

EV VE TARLALAR SULAR ALTINDA KALDI

Amasra ilçesine bağlı Amasra Tüneli’nin girişine yanlışsız akan su şelale imgesi oluşturdu. İlçeye bağlı Çakraz ve Göçkündemirci köylerinde çok sayıda konut ve tarla su altında kaldı. Göçkündemirci köyünde iş yerlerinde mahsur kalanlar iş makineleriyle kurtarıldı.

OTOMOBİL KÖPRÜNÜN KORKULUKLARINA TAKILDI

Bartın kent merkezinde Karaçay Deresi üzerinde bulunan Karadere Köprüsü’nden geçmeye çalışan bir araba köprünün korkuluklarına takıldı. Vilayet genelinde çok sayıda köprünün yıkıldığı ve heyelanların yaşandığı öğrenildi.

İŞÇİLER HELİKOPTERLE KURTARILDI

Bartın’da Atılım Küçük Sanayi Sitesi’nde bulunan bir dokumacılık fabrikasında yaklaşık 70 personel sel suları nedeniyle mahsur kaldı. Kıyı Güvenlik Genel Komutanlığı’na bağlı helikopter kurtarma çalışmasına başladı. Çalışanlardan kimileri helikopterle kurtarılırken, çalışmalar devam ediyor. İş makineleriyle de bir yandan çalışanlar kurtarılmaya çalışılırken, bir yandan da sular tahliye ediliyor.

30 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan son bilgilere ve yapılan değerlendirmelere nazaran, sağanak ve gök gürültülü sağanak nedeniyle 15 vilayet için “turuncu”, 15 vilayet için de “sarı” kod”lu ikaz yaptı. AFAD’ın internet sitesinden yapılan açıklamaya nazaran, bugün Artvin, Bartın, Bolu, Düzce, Giresun, Kastamonu, Karabük, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon ve Zonguldak olmak üzere 15 vilayette “turuncu” kod, Amasya, Bilecik, Bursa, Erzincan, İstanbul, Tokat, Bayburt, Yozgat, Ardahan, Yalova, Sivas, Kars, Gümüşhane, Erzurum ve Çorum olmak üzere 15 vilayet için de “sarı” kod ile yağış uyarısı verildi. İhtar verilen vilayetlerde, Valilik ve Vilayet AFAD Müdürlüklerine ileti formuyla bilgilendirme yapıldı. AFAD tarafından turuncu kod ile uyarılan 15 vilayette yaşayan tüm vatandaşlar SMS ile bilgilendirildi.

RİZE VE TRABZON’DA ALARM DURUMU

Rize vilayet genelinde beklenen çok yağışlar nedeniyle oluşabilecek aksiliklere karşı Rize Vilayet AFAD’dan 57 işçi, 1 bot teyakkuz halinde bekliyor. Trabzon vilayet genelinde beklenen çok yağışlar nedeniyle oluşabilecek aksiliklere karşı Trabzon Vilayet AFAD’dan 22 işçi, 1 bot teyakkuz halinde bekliyor. İhtar kodlarının verildiği öteki vilayetlere de gruplar sevk edildi. Yağışların devam ettiği bölgede an prestijiyle rastgele bir can kaybı bulunmuyor.

SARI VE TURUNCU KOD NEDİR?

“Hava durumu potansiyel tehlikelidir” manasını taşıyan “Sarı” kod ile “Meteorolojik kaidelerden etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalı.” uyarısı yapılıyor. “Turuncu” kod ise “hava durumunun tehlikeli” olduğu manasına geliyor. Bu kod, “Hasar ve kayıpların oluşması olasıdır. Çok önlemli olmalı, şimdiki meteorolojik şartlar ve iddialar takip edilmelidir.” ikazını içeriyor.

Escort İzmir - Escort Aliağa - Escort Balçova - Escort Bayındır - Escort Bayraklı - Escort Bergama - Escort Beydağ - Escort Bornova - Escort Buca - Escort Çeşme - Escort Çiğli - Escort Dikili - Escort Foça - Escort Gaziemir - Escort Güzelbahçe - Escort Karabağlar - Escort Karaburun - Escort Karşıyaka - Escort Kemalpaşa - Escort Kınık - Escort Kiraz - Escort Konak - Escort Menderes - Escort Menemen - Escort Narlıdere - Escort Ödemiş - Escort Seferihisar - Escort Selçuk - Escort Tire - Escort Torbalı - Escort Urla