Sait Faik Kıssa Armağanı'nın kazananı Ayşegül Devecioğlu oldu

Sait Faik Kıssa Armağanı’nın kazananı Ayşegül Devecioğlu oldu

69. Sait Faik Öykü Armağanı’nın bu yılki kazananı aşikâr oldu. Ayşegül Devecioğlu’nun ‘Anatomi Dersi’ isimli kitabı oy birliğiyle mükafata layık görüldü.

Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen ‘Sait Faik Öykü Armağanı’ sahibini buldu. Darüşşafaka Cemiyeti ile Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle 69. kere düzenlenen müsabakada, müellif Ayşegül Devecioğlu mükafata bedel görüldü.

Doğan Hızlan‘ın başkanlığını üstlendiği, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Beşir Özmen (Darüşşafaka Cemiyeti Temsilcisi), Metin Celal ve Jale Özata Dirlikyapan’dan oluşan Seçici Konsey, 69. Sait Faik Kıssa Armağanı’nı; dünyaya, insan bağlarına, toplumsal uzlaşımlara bakmanın farklı yollarını gösterdiği, hislerin basitçe gösterişe varabilecek patlamalarından uzak durarak, itidalli, ince ayarlı cümlelerle yazdığı hikayeleriyle Ayşegül Devecioğlu’nun Anatomi Dersi isimli kitabına oy birliğiyle vermeyi kararlaştırdı.

SAİT FAİK KISSA ARMAĞANI

1955’te müellifin annesi Makbule Abasıyanık’ın kurduğu Sait Faik Kıssa Armağanı, 1964’ten beri Darüşşafaka Cemiyeti tarafından sürdürülüyor. Sait Faik’in annesi Makbule Abasıyanık’ın vasiyetnamesi doğrultusunda periyodun ileri gelen edebiyatçılarından oluşan heyet, o yıl içinde yazılmış en başarılı ve üstün kıssa kitabını seçerek Sait Faik Kıssa Armağanı’nı veriyor. Armağan, 2012’den bu yana Darüşşafaka Cemiyeti ile Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenleniyor.

Her yıl muharririn vefat yıl dönümü olan 11 Mayıs tarihinde açıklanan armağan geçen yıl, “Yok Yolcu” isimli kitabıyla Kamil Erdem’e verilmişti.

AYŞEGÜL DEVECİOĞLU KİMDİR?

1956 doğumlu. İstanbul’da yaşıyor. 1977 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden tahsilini tamamlayamadan ayrıldı. 1986’dan sonra gazete, mecmua ve televizyonlarda çalıştı. Çeşitli mecmualarda makaleleri, denemeleri yayımlandı. Ağlayan Dağ Susan Irmak romanıyla 2008 Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazandı.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat