Rusya'daki isyan sonrası nerede olduğu bilinmeyen Wagner önderi Prigojin'in Belarus'ta olduğu ortaya çıktı

Rusya’daki isyan sonrası nerede olduğu bilinmeyen Wagner önderi Prigojin’in Belarus’ta olduğu ortaya çıktı

Rusya’daki isyanının akabinde Wagner önderi Prigojin’inden nerede olduğu aşikâr oldu. Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko,”Prigojin, bugün Belarus’ta. Kendisine kelam verdiğim üzere Belarus’ta bir mühlet kalabilirler. Bu mevzuda yardımcı oluruz.” dedi.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Wagner’in Rus idaresine isyan teşebbüsü konusunda başşehir Minsk’te açıklamalarda bulundu. Wagner’in kurucusu Prigojin’in akıbetiyle ilgili bilgi veren Lukaşenko, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Prigojin ile ilgili verdiği garantileri yerine getirdiğini belirterek, “Evet, Prigojin, bugün Belarus’ta. Kendisine kelam verdiğim üzere Belarus’ta bir mühlet kalabilirler. Bu mevzuda yardımcı oluruz.” dedi.

“ORDUMUZDA BU TÜRLÜ BİR BİRLİĞİ GEREKSİNİM VAR”

Belarus Savunma Bakanı Viktor Hrenin ile Wagner’e ne biçimde yardımcı olabilecekleri konusunu istişare ettiklerini aktaran Lukaşenko, şöyle konuştu: “Hrenin’in dediği üzere, ordumuzda bu türlü bir birliğe gereksinim var. Bu görüşe katılıyorum. O halde konuşun. Onların kumandanları bize gelirse ve yardımcı olursa âlâ. Bu bir deneyim. Bunlar ön cephede taarruz kümeleridir. Onlar bize hangi silahın ne biçimde çalıştığı, ne biçimde saldırma ve kendini savunma konusunda bilgi verebilecek. Bu bilgiyi Wagner savaşçılarından elde edebiliriz. Bu çok pahalı bilgi.”

Lukaşenko, Wagner’in NATO Tepesi esnasında Belarus’tan kışkırtıcı aksiyonlarda bulunacağı istikametindeki bilgilerin de “sahte” olduğunu söz etti.

NE OLMUŞTU?

Özel güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rus ordusunu Wagner’e taarruz düzenlemekle suçlayıp karşılık vermekle tehdit etmiş, Wagner savaşçıları Ukrayna’yı terk ederek sondaki Rostov bölgesine 24 Haziran’da girmişti.

Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), “silahlı isyan” suçlamasıyla ceza davası açmıştı. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin de Wagner’in isyanını “vatana ihanet” olarak nitelendirmişti.

Prigojin, Moskova’ya gideceklerini açıklamış, Kremlin idaresi ise ülkenin pek çok bölgesinde sıkı güvenlik tedbirlerini artırmıştı. Moskova ve Moskova bölgesi başta olmak üzere Ukrayna hududuna yakın Rus bölgelerinde terörle uğraş operasyon durumu ilan edilmişti. Yevgeniy Prigojin’in, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Rusya’da tansiyonu azaltma teklifini kabul ettiği bildirilmişti.

Prigojin, tarafların birinde Rus kanı dökülmesinin sorumluluğunu anladıklarını ve konvoylarını geri çevirerek plana nazaran saha kamplarına geri döneceklerini açıklamıştı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Prigojin’e yönelik açılan ceza davasının kapanacağını belirterek, “Prigojin, Belarus’a gidecek.” sözünü kullanmıştı.

Kaynak: AA / Dmitri Chirciu – Dünya