Putin, Wagner kümesinin denetimini ele geçirmek için teşebbüslere başladı

Putin, Wagner kümesinin denetimini ele geçirmek için teşebbüslere başladı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Rus ordusunu kendilerine atak düzenlemekle suçlayarak Rus idaresine isyan başlatan Wagner kümesinin ülke dışındaki faaliyetlerinin devamını sağlamak ve kümenin tam denetimini ele geçirmek için teşebbüslere başladı.

SURİYE, ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ VE MALİ İLE BAĞLANTIYA GEÇİLDİ

The Wall Street Journal’ın haberine nazaran, Rusya‘nın Dışişleri Bakanlığından üst seviye isimler, Suriye, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali hükümetleriyle irtibata geçti. Bu kapsamda Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin, hafta sonunda, Suriye’de Beşşar Esed ile direkt temas kurmak için Şam’a uçtu. Vershinin, Esed’i, Wagner güçlerinin Moskova’nın nezareti olmadan Suriye’den ayrılmasını durdurmaya çağırdı. Görüşmenin akabinde Esed’in ofisinden yapılan açıklamada ise Suriye’deki Wagner varlığına ait gelişmelerin “son olaylar ışığında” ele alındığı belirtildi.

WAGNER MENSUPLARI TALİMATA UYDU

Konuya yakın iki kişinin tabirlerine nazaran, Suriye’de büyük ölçüde bağımsız hareket eden Wagner kuvvetlerine dün, Suriye’nin liman kenti Lazkiye’de Rusya Savunma Bakanlığı denetimindeki bir hava üssüne gitme buyruğu verilirken, Wagner mensupları da bu talimata uydu.

RUS YETKİLİLER, ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANINI ARADI

Kremlin’in, Wagner’in denetimini ele almak ve Afrika kıtasındaki Wagner dayanaklı operasyonların devamını sağlamak için bulunulan teşebbüslerinin bir sonraki ayağı ise Orta Afrika Cumhuriyeti oldu. Bu kapsamda, Rus Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, şahsî müdafaaları ortasında Wagner paralı askerlerinin de bulunduğu Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Faustin Archange Touadera ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde, Rus yetkililer, cumartesi günü patlak veren krizin, Rusya’nın Afrika’daki faaliyetlerini engellemeyeceği konusunda garanti verdi.

Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Danışmanı Fidele Gouandjika ise yaptığı açıklamada, Wagner sorununun, Rusya’nın iç sorunu olduğunu vurgulayarak, gelişmelerin ülkesi açısından kıymetinin çok büyük olmadığını kaydetti. Gouandjika, “Hiçbir şeyin değişmediğini görmek itimat verici. Moskova, onları geri çağırmaya ve bize Beethoven yahut Mozart göndermeye karar verirse, onları alacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

RUS JETLERİ MALİ’YE UÇTU

Rusya Acil Durumlar Bakanlığına ilişkin jetler, Wagner kümesinin Mali’deki varlığının devamını sağlamak ve bölgedeki çıkarlarını korumak için Suriye ile Mali ortasında mekik dokudu. Mali’de, Rus savaş uçakları ve helikopterleriyle desteklenen Wagner kuvvetleri, Mali ordusuyla 2012’den bu yana silahlı uğraş veriyor.

ABD’nin eski Afrika Sahel Özel Temsilcisi J. Peter Pham, yaptığı açıklamada, “Wagner, Rusya’nın nüfuzunu artırmasına yardımcı oldu ve hükümet bundan vazgeçmeye isteksiz.” sözünü kullandı.

6 BİN WAGNER ÇALIŞANI ORADA BULUNUYOR

Yaklaşık 6 bin Wagner çalışanı, Rusya ve Ukrayna dışında, iç savaşı 10 yıl öncesine dayanan Orta Afrika Cumhuriyeti’nde özel güvenlik ve mayın temizlemeyle Suriye’de petrol kuyularını ve hükümetin elindeki bölgeleri savunmaya kadar çeşitli faaliyetler yürütüyor.

ABD ve Batılı ülkeler, Wagner’in faaliyetlerini durdurmak ve tesirini düşürmek için çeşitli adımlar atarken; ABD, dün, Wagner’in Ukrayna’daki savaşını finanse etmek için kullandığı argüman edilen Afrika merkezli altın şirketlerine yönelik kimi yaptırımlar açıkladı. ABD’li yetkililer, ilerleyen günlerde, Wagner’e yönelik ek yaptırımların da açıklanacağına işaret etti.

NE OLMUŞTU?

Özel güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rus ordusunu Wagner’e atak düzenlemekle suçlayıp karşılık vermekle tehdit etmiş, Wagner savaşçıları Ukrayna’yı terk ederek sondaki Rostov bölgesine girmişti. Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), “silahlı isyan” suçlamasıyla ceza davası açmıştı. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Wagner’in isyanını “vatana ihanet” olarak nitelendirmişti.

Prigojin, Moskova’ya gideceklerini açıklamış, Kremlin idaresi ise ülkenin pek çok bölgesinde güvenlik tedbirlerini artırmıştı. Yevgeniy Prigojin’in 24 Haziran’da, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Rusya’da tansiyonu azaltma teklifini kabul ettiği bildirilmişti. Prigojin, Rus kanı dökülmesinin sorumluluğunu anladıklarını ve konvoylarını geri çevirerek plana nazaran saha kamplarına geri döneceklerini açıklamıştı.

Kremlin, Prigojin’e yönelik açılan ceza davasının kapanacağını belirterek, “isyancı liderin” Belarus’a gideceğini bildirmişti. Putin, 26 Haziran’da televizyon kanallarından halka sesleniş konuşmasında, “Bugün, Savunma Bakanlığı yahut başka kolluk kuvvetleriyle bir mukavele yaparak Rusya’ya hizmet etmeye devam etme yahut ailenize ve arkadaşlarınıza dönme fırsatına sahipsiniz. İsteyen Belarus’a gidebilir.” tabirlerini kullanmıştı.

Kaynak: AA / Nuri Aydın – Dünya