Protestolar Fransa'yı yangın yerine çevirdi! Ünlü mağazaları yağmaladılar, bankaları ateşe verdiler

Protestolar Fransa’yı yangın yerine çevirdi! Ünlü mağazaları yağmaladılar, bankaları ateşe verdiler

Fransa‘da 27 Haziran’da Paris’in Nanterre banliyösünde Nael M. isimli 17 yaşındaki gencin trafik denetimi sırasında polis kurşunuyla öldürülmesinin akabinde başlayan şovlar gece uzunluğu devam etti.

ARAÇLARI YAKIP KAMU MALLARINA ZİYAN VERDİLER

Resmi makamların itidal davetlerine ve “düzenin sağlanacağı” açıklamalarına karşın Paris ve öteki kentlerde şiddet ve yağma olayları yaşandı. Sokaklarda bariyerler kuran protestocular çok sayıda kentte araç yaktı, dükkanlara ve kamu mallarına ziyan verdi.

“NAEL İÇİN İNTİKAM” YAZDILAR

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, dün yaptığı açıklamada, olayları önlemek üzere 5 bini Paris’te olmak üzere ülke genelinde 40 bin jandarma ve polisin görevlendirildiğini bildirmişti. Fransız polisi, mahallî saatle 03.00 prestijiyle ülke genelinde 421 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Olayın yaşandığı Nanterre’de ana caddede çok sayıda araç yakılırken, göstericiler binaların duvarlarına “Nael için intikam” yazdı.

MECLİS BİNASININ GİRİŞİNİ ATEŞE VERDİLER

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Paris’in merkezindeki kimi ünlü mağazaların yağmalandığı, dükkanların ve restoranların camlarının kırıldığı, ATM’lere ziyan verildiği görüldü. Paris’in güneyindeki Clichy-sous-Bois’de göstericiler ilçe meclisi binasının girişini ateşe verdi. Güneydeki Marsilya kentinde bir kütüphanenin yağmalandığı, polisin yollara barikat kurmak isteyen 150 kişilik kümesi biber gazıyla müdahale ederek dağıttığı bildirildi.

OTOBÜS VE TRAMVAY SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

Paris’te göstericilerin toplu taşıma araçlarına saldırma ihtimaline karşı gün batımından evvel tüm kentte otobüs ve tramvay seferleri iptal edildi. Toulouse kentinde araçlara, Lyon’da bir tramvaya ziyan verildiği belirtildi. Fransız basını, Paris’teki protestoların saat 05.00 prestijiyle büyük ölçüde yatıştığını kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Polis, 27 Haziran’da Nanterre kentinde içinde 3 kişinin bulunduğu ve “dur” ihtarına uymayan bir araca ateş açmış, 17 yaşındaki sürücüyü öldürmüştü. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, Nael’in vefatına reaksiyon gösterenler ülke genelinde farklı kentlerde sokağa inerek polisle çatışmıştı. Şovların akabinde Paris’in Nanterre, Claramat ve Savigny-le-Temple banliyölerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Kaynak: AA / Dünya