Pakistan'daki protestolarda can kaybı 8'e yükseldi

Pakistan’daki protestolarda can kaybı 8’e yükseldi

Eski Pakistan Başbakanı Imran Khan’ın gözaltına alınmasının akabinde patlat veren protestolarda can kaybı 8’e, yaralı sayısı ise 27’ye yükseldi. Polis, şu ana kadar yaklaşık bin kişiyi gözaltına aldı

Pakistan’da eski Başbakan Imran Khan’ın dün yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanmasının akabinde ülke genelinde sokağa inen binlerce Khan destekçileri ile polis ortasındaki çatışmalar devam ediyor. Polis tarafından yapılan açıklamada, protestolarda hayatının kaybedenlerin sayısının 8’e, yaralananların sayısının ise 27 yükseldiği bildirildi. Polis ayrıyeten, şu ana kadar yaklaşık bin kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Khan destekçilerinin şovları nedeniyle ordu, başşehir İslamabad ve ülkenin en kalabalık eyaleti Pencap’a destek kuvvet gönderdi. Hayber Pakhtunkhwa eyaletindeki yetkililer de güvenliği sağlamak için asker gönderilmesini talep etti. Şiddet olayları nedeniyle okullar tatil edilirken, birtakım otoyollar trafiğe kapatıldı.

Yolsuzluktan tutuklandı

Pakistan İçişleri Bakanı Rana Sanaullah dün yaptığı açıklamada, Khan’ın teslim olmak için yapılan ikazları görmezden gelmesinin akabinde Ulusal Hesap Verebilirlik Ofisi (NAB) tarafından tutuklandığını belirtmiş, Khan ve eşinin, başbakan olduğu periyotta İngiltere’de kara para aklamakla suçlanan bir müteahhitten 24,7 milyon dolar kıymetindeki bir araziyi almakla suçlandıklarını açıklamıştı.

Sanaullah, İngiliz yetkililerin kara para aklamayla irtibatlı olarak Pakistan’a 240 milyon dolar iade ettiğini, fakat Khan’ın parayı ulusal hazinede tutmak yerine müteahhitte iade ettiğini kelamlarına ekledi.

Söz konusu arazinin İslamabad yakınlarındaki Al-Qadir Üniversitesi’ne ilişkin bir arazi olduğu tabir edildi. Yolsuzluk davası, Khan hakkında açıklan 100’den fazla davadan biri olarak biliniyor. – İSLAMABAD

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa