OMÜ Hukuk Mezuniyet Merasiminde Öğrencilerden Protesto

OMÜ Hukuk Mezuniyet Merasiminde Öğrencilerden Protesto

OMÜ Hukuk mezuniyet merasiminde öğrencilerden protesto

Öğrenciler, ‘miras hukuku’ dersinden kendilerini bırakan öğretim üyesini protesto etti

OMÜ Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Merasimi Çarşamba ilçesinde bulunan OMÜ Mustafa Kemal Güneşdoğdu Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. Mezuniyet merasimi birinci olarak Hukuk Fakültesi kısım birincisinin konuşması ile başladı. Ardından ise protokol konuşmalarına geçildi. Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Keçeligil’in konuşma yapacağı sırada pankart açan ve alkış yapan öğrenciler ‘miras hukuku’ dersine giren bir öğretim üyesine reaksiyon gösterdi. Öğrenciler “Mobinge Kalmadı Sabrımız, Adalet ve Mezuniyet Hakkımız, Bu Kez Siz Sınıfta Kaldınız” ve “OMÜ Hukuk Adalet İstiyor” biçiminde yazan pankartlar ile yansılarını lisana getiren dövizler açtı.

“Sınava 115 kişi girdi, yaklaşık 100 kişi kalmıştır”

Tek dersten kaldığından ötürü mezun olamayan OMÜ Hukuk öğrencisi Merve Amanvermez, “Miras hukuku dersinde adil olmayan bir imtihanı protesto ediyoruz. Hocamızın daima imtihan öncesinde ve imtihan sonrasında yaptığı mobingi ve sonrasında öğrencilere çektirdiği gereksiz ıstırapları protesto ediyoruz. Yersiz notlar ve hakkaniyetli olmayan süreyi protesto ediyoruz. Hocanın egosunu tatmin etme gayretidir. İmtihana 115 kişi girdi. Yaklaşık 100 kişi kalmıştır. Esasen geçirdikleri de 50 ile oldu. Yüksek not almak hayal üzere bir şey. Bu imtihandan ötürü mezun olamadım. Bütün derslerimi AA ile geçtim. Yalnızca miras hukuku dersinden ötürü mezun olamıyorum” dedi.

“Final imtihanı hakkımız elimizden alındı”

Mezuniyet merasiminde protesto eden OMÜ Hukuk öğrencisi Aleyna Gamze Öztürk ise “Miras hukuku imtihanımız on-line biçimde, manzara ve sesimiz açık bir formda yapıldı. Ona karşın birçok arkadaşımızı görmemize karşın arkadaşlarımıza ihtarlarda bulundu. İhtarlar bize hoş bir üslup yerine ‘Sizi imtihandan atacağım’ üzere tehdit içerine bir üslupla yapıldı. İmtihandan evvel bize ‘yaz okulu’ duyurusu yapıldı ve daima 8-9 defa göz korkutmak emeliyle imtihanda sakin bir ortam sağlanmaması gayesiyle bizi telaşlandırmak için birçok duyuru yapıldı. İmtihanımız 1985 yılındaki bir olaya dayanıyordu. 55 dakika üzere bir kısa müddet vardı. Birden fazla arkadaşımız soruyu okuyana kadar ve bu miras hisselerinin kime ilişkin olduğunu bulana kadar süremiz bitti ve bununla birlikte tıpkı anda bildirimlere bakmak zorundaydık. Soruyu çözemedik. Açıkçası final imtihanı hakkımız elimizden alındı” diye konuştu.

“Hiçbir öğrencinin mağduriyetine yol açmayacak halinde gerekli önlemleri alacağız”

Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Keçeligil de yaptığı açıklamada, “Öğrenciler imtihanın incelenmesi istediler. Çok sayıda dilekçe verdiler. Bayram tatili nedeniyle dün misyona başlayabildik. Münasebetiyle gerekli inceleme başlatıldı. Araştırma başlatılmıştır. Hiçbir öğrencinin mağduriyetine yol açmayacak halinde gerekli önlemleri alacağız. Final imtihanlarında başarısızlık kelam bahsidir. Önümüzde bütünleme imtihanları var. Bütünlemeler asla bu türlü bir aksi durum yaşanmayacaktır. Tek dersten başarısızlık oranı çok yüksek. Berbat bir tecrübe yaşadılar. Bir daha olmayacak” halinde konuştu.

Protestonun akabinde, mezun olan öğrencilere diplomaları verildi. Mezun öğrenciler mezuniyet andını okuyarak keplerini havaya attı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Furkan Abrek Ünal – Eğitim