Odunpazarı esnafı turist yoğunluğuna karşı hazırlığını tamamladı

Odunpazarı esnafı turist yoğunluğuna karşı hazırlığını tamamladı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile hafta sonunun birleşmesi sonucunda yapılacak olan 3 günlük resmi tatil sebebiyle Odunpazarı esnafı bölgede yoğunluk oluşmasını bekliyor.

Yarın tüm Türkiye’de 19 Mayıs günü Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle resmi tatil olacak. Cuma gününe denk gelen bayram, hafta sonu tatili ile birleştiği için kamu kurumları ve okullar, 19 Mayıs Cuma gününden itibaren 3 gün boyunca kapalı olacak. Bu süreçte turistik bölgeleri ziyaret edecek ve kent dışında çıkacak vatandaşların ilgi göstereceği yerlerden birisinin ise Tarihi Odunpazarı Konutları olması bekleniyor. Odunpazarı’ndaki esnafların turist yoğunluğuna karşı hazırlıklarını tamamladığı görülürken, turist ve ticaret manasında beklentilerin yüksek olduğu öğrenildi. Hava durumunun işleri çok etkilediğini söyleyen esnaflar, tatil mühletince havaların güneşli ve sıcak geçmesini umuyor.

“Turist yoğunluğuna karşı hazırlıklarımızı yaptık”

Uzun yıllardır lületaşıyla uğraşan Erol Güler, seçim telaşı sebebiyle bir müddettir işlerin dingin olduğunu söyledi. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’yla hafta sonunun birleşmesi vesilesiyle yapılacak olan 3 günlük resmi tatilde işleri toparlamayı umduklarını tabir eden Güler, “Odunpazarı’nda seçimler sebebiyle yaklaşık 3 gün, bilemediniz 4 gün boyunca insanların bir telaşa girdi. Buna bağlı olarak bizim işlerimiz biraz yavaşladı ve güç duruma düştük. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’yla hafta sonunun birleşmesiyle yapılacak olan 3 günlük tatilde ise inşallah bu durum telafi edilecek diye düşünüyoruz. Turistlerin ve tiplerin gelmesini bekliyoruz. Allah’ın müsaadesiyle işlerimizin güzel olacağına inanıyoruz. Bizim beklentilerimiz katiyen uygun istikamette. Turist yoğunluğuna karşı hazırlıklarımızı yaptık. Seçim günüyle Anneler Günü’nün denk gelmesi de bizi biraz probleme sokmuştu. Vatandaşlar süper bir iştirakle oy kullanmaya gittiler ve bu vesileyle Anneler Günü de maalesef biraz buruk geçti” formunda konuştu.

“Hava hoş olursa Odunpazarı tıklım tıklım dolacaktır”

Tarihi Odunpazarı Meskenleri bölgesinde helvacılık yapan Fehmi Sevkulak, turist yoğunluğuna karşı hazırlıkları tamamladıklarını ve helva stoklarını doldurduklarını belirtti. Tatil mühletince havaların âlâ olmasını umduklarını lisana getiren Sevkulak, “3 günlük resmi tatil olması nedeniyle bu sabah bayağı yüklü bir oranda mal indirdik. Turistler geleceği için hazırlıklarımızı tamamladık. Fakat hava durumu bizi biraz huzursuz ediyor. İnşallah hava hoş olur, işlerimizde hoş olur. Tatille sebebiyle turist ve ticari manada beklentilerimiz var. Öbür resmi tatiller ve özel günlerde de bir beklentimiz oluyor ve çok şükür işimiz oluyor. Vatandaşlar Odunpazarı’na geliyorlar, yurdumuzun çeşitli yörelerinden ilgi gösteriyorlar. Bu da tüm Odunpazarı esnafını memnun ediyor. Fakat dediğim üzere, bizim işlerimiz biraz iklim kurallarına bağlı. Hava hoş olursa Odunpazarı tıklım tıklım doluyor. Meteorolojiyi takip ediyorum, hava daima yağışlı gözüküyor. Yarın hava yağmurlu olabilir, hafta sonu için yüzde 50 yazıyor. Hasebiyle bir öbür beklentimiz de havanın hoş olmasıdır. Biz hazırlıklarımızı yaptık, şu an beklemedeyiz. Büyük bir beklentimiz var, inşallah her şey gönlümüze nazaran olur” sözlerini kullandı. – ESKİŞEHİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahallî