ODTÜ Mezunları Derneği, Şiddet ve Tacizle Gayret Siyaset Belgesi'ni kabul etti

ODTÜ Mezunları Derneği, Şiddet ve Tacizle Gayret Siyaset Belgesi’ni kabul etti

ODTÜ Mezunları Derneği (ODTÜ MD), 8 Nisan’da yapılan genel heyette toplumsal cinsiyete dayalı şiddet de dahil olmak üzere her türlü şiddet ve taciz aksiyonuna karşı “Şiddet ve Tacizle Uğraş Siyaset Belgesi”nin kabul edildiğini açıkladı. Açıklamada, “Belgeyi kabul edip hayata geçiren birinci karma dernek olmanın haklı gururunu İstanbul Mukavelesi’nin imzaya açılmasının 12. yıl dönümü olan bugün kamuoyuyla paylaşma memnunluğunu yaşıyoruz” denildi.

ODTÜ MD, 8 Nisan’da yapılan genel konseyde kabul edilen “Şiddet ve Tacizle Gayret Siyaset Bölgesi” ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“ODTÜ Mezunları Derneği, tüm mensupları ve bileşenleriyle birlikte, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet de dahil olmak üzere her çeşit şiddet ve taciz hareketine karşı duruşunu, 8 Nisan 2023 tarihinde yapılan Genel Konseyde onaylanan Şiddet ve Tacizle Gayret Siyaset Evrakıyla net bir formda ortaya koymuştur. Derneğimiz; üyelerine, çalışanlarına ve konuklarına şiddet ve tacizden büsbütün arındırılmış¸, insan onuruna yakışır, inançlı bir ortam sağlamayı ve toplumsal cinsiyet eşitliğine hassas bir s¸ekilde üçüncü taraf şiddet ve tacizi de dahil, her türlü şiddet ve taciz karşısında sıfır tolerans tavrını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda; üyelerimiz ve çalışanlarımızın iştirakiyle, mesken içi şiddeti de dikkate alarak, şiddet ve tacize yönelik farkındalık, bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarının yürütülmesi hedeflenmektedir.

“POLİTİKA EVRAKININ OLUŞTURULMASINDA ULUSAL VE MİLLETLERARASI MEVZUAT TEMEL ALINDI”

Olası her çeşit şiddet ve taciz, saklılık ve mahremiyete ihtimam gösteren, tarafsız ve muteber, misillemeye karşı koruyan aktif şikayet, soruşturma, yönlendirme, dayanak ve telafi düzenekleri aracılığıyla ele alınacaktır. Daha tesirli bir süreç idaresi için; kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, emekçi ve patron örgütleri ile de kapsamlı, kapsayıcı ve yapan is¸ birlikleri gerçekleştirilecektir. Şiddet ve Tacizle Çaba Siyaset Evrakımız, ortalarında İstanbul Kontratı, ILO 190 Sayılı Şiddet ve Taciz Mukavelesi, Bayana Yönelik Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi (CEDAW) Mukavelesi üzere ilgili memleketler arası mevzuatın yanı sıra 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve Türk Ceza Kanunu ve gibisi ulusal mevzuatı temel almıştır.

“ŞİDDET VE TACİZLE GAYRET SİYASET EVRAKINI KABUL EDİP HAYATA GEÇİREN BİRİNCİ KARMA DERNEK OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

ODTÜ’lülük ruhu ve kültürünün gereği olarak, tüm canlılara uygun ve uygun davranış anlayışının benimsenmesi, yaygınlaştırılması ve her tu¨rlu¨ mağduriyetin önlenmesi maksadıyla Şiddet ve Tacizle Çaba Siyaset Evrakını kabul edip hayata geçiren birinci karma dernek olmanın haklı gururunu İstanbul Mukavelesinin imzaya açılmasının (11 Mayıs 2011) 12. Yıl dönümü olan bugün kamuoyuyla paylaşma memnunluğunu yaşıyoruz. Bu vesile ile Siyaset Dokümanımızın hazırlık evresinde bize takviye olan ILO Türkiye Ofisi Çalışanlarına ve Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu Lideri Sayın Canan Güllü’ye de şükranlarımızı iletmek isteriz.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat