Mesut Hakkı Caşın kimdir, aslen nerelidir, kaç yaşında?

Mesut Hakkı Caşın kimdir, aslen nerelidir, kaç yaşında?

1956 yılında doğan Mesut Hakkı Caşın çok merak ediliyor. Yurttaşlar internette Mesut Hakkı Caşın’ı aratıyor. Pekala, Mesut Hakkı Caşın kimdir, aslen nerelidir, kaç yaşında? İşte kendisi hakkında detaylar…

MESUT HAKKI CAŞIN KİMDİR, ASLEN NERELİDİR, KAÇ YAŞINDA?

Prof.Dr. Mesut Hakkı CAŞIN 1956 yılında İzmir’de doğmuştur. Birinci, orta ve lise tahsilini İzmir’de tamamlamıştır. Akademik eğitimine, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Lisans 1983), Gazi Üniversitesi Kamu Hukuku (Yüksek Lisans 1986), Texas San Antonio College’de Amerikan Anayasa Hukuku ile devam etmiştir ve (Doktora Eğitimini 1994) İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde ‘Uluslararası Güvenlik Stratejileri ve Silahsızlanma’ konusunda tamamlamıştır. Yeditepe Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi Lider Yardımcılığı’nın yanı sıra, Amerikan Barosu Milletlerarası Hukuk ve Uzay Hukuku Kısmı’na kabul edilmiştir.

Mesut Hakkı Caşın

Prof. CAŞIN Türk Hava Kuvvetleri’nin farklı üslerinde misyon almıştır. 1988 yılında USAF’ın F-16 savaş uçakları projesinde Texas Lackland, Colorado Lowry, Dallas Sheppard, Miami Homestead Hava üslerinde eğitim almıştır. 1999 yılında ise, Türkiye Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanlığı Milletlerarası Antlaşmalar Tetkik Subaylığı vazifesinden emekli olmuştur. “Rus İmparatorluk stratejisi” kitabı ile 2002 yılında doçentliğe, 2008 yılında ise “Uluslararası Terörizm” çalışması ile de profesörlüğe hak kazanmıştır. Perception, Jeopolitik, MSI mecmualarının editör heyetinde vazife almış ve Türkiye’deki mecmua ve gazetelerde dış siyaset müellifliği yapmıştır. ABD Barosu, İstanbul Barosu, TÜDAV’a üyedir.

Mesut Hakkı Caşın

Uluslararası Hukuk, Güç Hukuku, Rusya, Karadeniz, Avrupa Birliği, Memleketler arası Terörizm, Türk Boğazları, Siber Güvenlik, Silahsızlanma, NATO, Milletlerarası Güvenlik Stratejileri, Harp Tarihi mevzularında yayınlanmış kitap ve makaleleri mevcuttur. Bu kitaplardan kimileri, ‘Uluslararası Güvenlik Stratejileri ve Silahsızlanma’, ‘Cyber Security Policies and Critical Infrastructure Protection’, ‘Modern Memleketler arası Hukukun Temel Esasları’, ‘Uluslararası Muahedeler Hukuku’, ‘Avrupa Birliği Güç Hukuku ve Güvenlik Algılamaları’, “Avrupa Birliği Savunma ve Dış Politikası”, “Avrupa Birliği’nin Siyasal ve Ekonomik Temelleri”, “Rus İmparatorluk Stratejisi”, ‘ Rus Dış Siyasetindeki Değişim ve Kremlin Penceresinden Yeni Ufuklar”, ‘Kafkasya’da Azerbaycan-Ermenistan Uyuşmazlığı: Çatışma-Barış Sarkacı ‘, ‘ Rusya’nın Baltık Ülkeleri Dış Siyaseti: İşbirliği mi Uyuşmazlık mı? ‘, “Uluslararası Terörizm”, ‘Siyasi Tarih’, ‘II. Dünya Savaşı Tarihi’ dir. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Sabancı Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İstinye Üniversitesi, Hava Harp Okulu, Ulusal Savunma Üniversitesi’nde memleketler arası hukuk ve milletlerarası münasebetler disiplinlerinde lisans, yüksek lisans, doktora dersleri vermiştir. Prof. CAŞIN Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Siyasetler Şurası üyesidir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Mesut Hakkı Caşın

Araştırma Alanları: Memleketler arası Hukuk, Mülteci Hukuku, Güç Hukuku, Avrupa Birliği Hukuku, Bilişim Hukuku, Milletlerarası Bağlantılar ve Savunma Siyasetleri, NATO, Rus Dış Siyaseti, Milletlerarası Terörizm, Harp Tarihi.