Merdan Yanardağ neden tutuklandı? Merdan Yanardağ tutuklandı mı, kabahati ne?

Merdan Yanardağ neden tutuklandı? Merdan Yanardağ tutuklandı mı, kabahati ne?

Merdan Yanardağ neden tutuklandı? Hakkında soruşturma başlatılan gazeteci Merdan Yanardağ gözaltına alınmıştı. “‘Terör örgütü propagandası yapmak'” cürmünden nöbetçi hakimliğe sevk edilen Yanardağ, tutuklandı. Pekala Merdan Yanardağ neden tutuklandı? Merdan Yanardağ tutuklandı mı, cürmü ne? Ayrıntılar…

MERDAN YANARDAĞ NEDEN TUTUKLANDI?

Konuk olduğu bir programda terörist elebaşı Abdullah Öcalan için “Tecrit edilmesi hukuka alışılmamış. Kendisinin özgür bırakılması gerekiyor” diyen gazeteci Merdan Yanardağ tutuklandı.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Şüpheli Yanardağ, emniyetteki süreçlerinin tamamlanmasının akabinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

TUTUKLANDI

Burada Savcılığa söz veren Yanardağ, daha sonra ‘terör örgütü propagandası yapmak’ hatasından tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilerek tutuklandı.

NE DEDİ?

TELE 1 Genel Yayın Direktörü gazeteci Merdan Yanardağ, TELE 1 ekranlarında yaptığı bir konuşmada söylediği sözlerle gündem yarattı. Yanardağ reaksiyon çeken açıklamasında, “İmralı’ya baktığımız vakit, 70 yaşını geçmiş bir Abdullah Öcalan ve kabul etmek gerekir ki çok uzun müddettir, 25 yıldır kesintisiz mahpusta ve tecritte olan bir şahıstan kelam ediyorum. Türkiye’de en uzun müddet yatan siyasi mahkumdur. Olağan infaz kanunları geçerli olsa aslında özgür bırakılması gerekiyor, mesken mahpusu vs. Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritin hukukta hiçbir yeri yoktur. Kaldırılması lazım. Biz görmüyoruz, duymuyoruz, tartışamıyoruz. O izliyor mu izlemiyor mu bilmiyoruz” dedi.

“REHİN OLARAK TUTMUŞSUN”

Yanardağ kelamlarını şöyle sürdürdü: “Ama orada elinde rehin olarak tutmuşsun, adamla pazarlık yapıyorsun. Onun üzerinden tehdit savuruyorsun. Ailesiyle bile görüşemiyor, avukatlarıyla görüşemiyor. Bu türlü bir infaz sistemi olabilir mi? Abdullah Öcalan hafife alınacak birisi değil. Neredeyse cezaevinde filozof oldu zira okumaktan diğer bir şey yapmıyor. Siyaseti gerçek okuyan, yanlışsız nazaran, hakikat çözümleyen son derece zeki birisidir.”