Meksika'daki yanardağ patlamaları okulları tatil etti

Meksika’daki yanardağ patlamaları okulları tatil etti

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’ndaki patlamalar 6. gününde de devam ediyor. Yanardağda meydana gelen patlamalar nedeniyle etraf kentlerde kül yağışı sürerken, Puebla eyaletinde bulunan 22 kentteki okullarda yüz yüze eğitime orta verildi.

EĞİTİME SANAL ORTAMDA DEVAM EDİLECEK

Puebla Eyalet Valisi Salomon Cespedes yaptığı açıklamada, Popocatepetl Yanardağı’nın yakınında bulunan kentlerde daima yaşanan kül yağışı nedeniyle, bu kentlerin belediye liderleri ile görüşülerek, ikinci bir duyuru yapılana kadar bölgede eğitime sanal ortamda devam edilmesi kararı alındığı bildirildi. Yanardağın sivil müdafaa yetkilileri tarafından izlendiğini belirten Vali Cespedes, paniğe neden olacak bir durumun oluşmadığını tabir ederek halka sakin kalma daveti yaptı.

KÜL YAĞIŞI NEDENİYLE UÇUŞLAR ASKIYA ALINMIŞTI

Popocatepetl Yanardağı’nda son günlerde yaşanan patlama faaliyetleri ve buna bağlı olarak etrafta görülen kül yağışı hava ulaşımını da olumsuz etkiliyor. Geçen nisan ayında Puebla Memleketler arası Havaalanı pistlerinde kül yağışı nedeniyle biriken küllerin temizlenmesi için uçuşlar 1 gün mühletle askıya alınmıştı. Geçtiğimiz günlerde de yanardağa yakın bölgelerde, patlamaların şiddetiyle birtakım meskenlerin camlarının kırıldığı bildirilmişti. Bir yıldan fazla müddettir faaliyetlerinde artış görülen Popocatepetl Yanardağı’nda geçtiğimiz yıl toplam 113 patlama meydana gelmiş, 2023 yılının başından bugüne kadar kaydedilen patlama sayısı ise 503’e ulaştı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Saim Sevinç – Yeni