Meclis 4 Temmuz'da toplanıyor! Memur ve memur emeklilerinin beklediği düzenleme için geri sayım başladı

Meclis 4 Temmuz’da toplanıyor! Memur ve memur emeklilerinin beklediği düzenleme için geri sayım başladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi, bayram tatili nedeniyle orta verdiği mesaisine 4 Temmuz’da tekrar başlayacak. Milyonlarca memur ve emeklinin gözü Meclis’e sunulacak artırım teklifinde… Düzenleme ile en düşük memur maaşı 22 bin liraya yükseltilecek. Başka memurların maaşlarına derece, kademe, unvan ve mesleksel kriterlerine nazaran kademeli artış yapılacak. Enflasyon farkına refah hissesi da eklenerek oranlar belirlenecek. Memur artırımları, memur emeklilerini de direkt etkileyecek.

ÇALIŞMALAR BAYRAM ÖNCESİ BAŞLADI

AK Partili kurmaylar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bir ortaya geldi. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratları da taslak üzerinde çalıştı. Enflasyon sayılarının açıklanmasıyla teklife son hali verilecek.

KİRACILARIN GÖZÜ BU DÜZENLEMEDE

Kira artışlarının yüzde 25 ile sonlandırılmasına ait bir yıl daha uzatılmasını içeren düzenleme de bu torba teklifte yer alacak. Düzenleme, Meclis’e sunulmasının akabinde süratle kurul gündemine getirilecek. Meclis Genel Heyeti da çalışmalarına kaldığı yerden devam edecek.

BALIKÇILARIN SIKINTILARI DA GÜNDEMDE

Balıkçıların sıkıntıları ile ilgili araştırma komitesi kurulacak, birtakım memleketler arası mukaveleler ele alınacak. Meclis’te bu hafta önderler de küme kürsülerinde olacak. Salı ve Çarşamba günü bayram sonrası iletilerini milletvekillerine aktaracak.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Hükümetin Meclis’in açılmaya başlamasıyla gündemindeki en değerli hususlar ortasında Anayasa değişikliği de bulunuyor. Anayasa değişikliğinin hususları içinde başörtü konusu ve aileye ait düzenlemeler olacak. Muhalefet ile anlaşılması durumunda ise çok daha kapsamlı değişikliklerin gündeme gelmesi bekleniyor.