Kurban Bayramı öncesi İstanbul'da kurbanlık satışları düşük

Kurban Bayramı öncesi İstanbul’da kurbanlık satışları düşük

Kurban Bayramı öncesi İstanbul‘da kurulan satış noktalarına gelen besiciler, bugün de ellerinde kalan kurbanlıkları satmaya çalıştı.

Maltepe ve Sultangazi’de belirlenen alanlarda kurulan çadırlara getirdikleri hayvanları satan besiciler, toparlanmaya başladı.

Kurbanlıkların bir kısmı ellerinde kalan besiciler ise gelen vatandaşlarla pazarlık yaparak hayvanlarını satmaya çalıştı.

Erzurum Horasan’dan gelen Gökhan Şahin, geldikleri için pişman olduklarını, hayvanlarının birçoklarını geri gönderdiklerini belirtti.

Bursa’dan Maltepe’deki kurban pazarına gelen besici Özer Mert Yiğit, getirdikleri 425 küçükbaş hayvanın 400’ünü satamadıklarını söyledi.

Kurbanlıkların büyük kısmını dün İnegöl’e gönderdiğini belirten Yiğit, yem ve bakım maliyetlerinden şikayet etti.

Küçükbaş hayvan fiyatlarını 7-8 bin liradan 5 bin liraya kadar indirdiklerini lisana getiren Yiğit, buna karşın kurbanlıklarını satamadıklarını söz etti.

Sultangazi’deki kurban pazarına gelen Rıdvan Aydın da 2 küçükbaş hayvan almak üzere buraya geldiğini, fiyatlar uygun olduğu için 3 küçükbaş hayvan aldığını söyledi.

“Pazarlardaki kurbanların en az yüzde 40’ı elde kaldı”

Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et Eserleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu İstanbul Bölge Başkanvekili Veysel Günal, bu yıl kurban satışlarının geçen yıllara nazaran azaldığını, İstanbul’un 9 günlük tatilde boşalmasının bunda tesirli olduğunu söz etti.

Günal, STK’lerin Afrika ve başka bölgelerde Türkiye’ye nazaran daha ucuza kurban pay fiyatı belirlemesi nedeniyle birçok insanın bağışlarını bu kurumlara yaptığına dikkati çekerek, geçen yıla nazaran girdi maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle fiyatların da arttığını kaydetti.

Bu sebeplerle pazarlardaki kurbanlıkların en az yüzde 40’ının elde kaldığını lisana getiren Günal, “Bir kısım besici ve satıcılar kurbanlıklarını memleketlerine geri götürüyor. Bunların da kıymetli kısmı Et ve Süt Kurumuna verilerek ziyan azaltılmaya çalışılacak.” dedi.

Günal, pazarın kurulduğu birinci günlerde küçükbaş hayvanların fiyatlarının 8-12 bin lira olduğunu, büyükbaş paylarının 9 bin 500 lira ile 16 bin lira ortasında değiştiğini, bayram günlerinde ise küçükbaş hayvanların 5-6 bin lira, büyükbaş paylarının ise 8-14 bin lira bandına gerilediğini kaydetti.

Kaynak: AA / Elif Somuncu – İktisat